banner864

Başbakan Davutoğlu karşı çıktı! 19 Kasım 2014, 18:52

Başbakan Ahmet Davutoğlu , PKK ve HDP'nin “açılıma yabancı göz katılsın” talebine karşı çıktı. Filipinler dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, ‘Oslo’da denedik, sonuçlarını gördük’’ diye konuştu. Davutoğlu, meselenin PKK'nın silah bırakmasıyla çözüleceğini belirtti.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, açılım sürecinde yabancı bir devletin arabulucu olması yönündeki isteklere karşı çıktı. “Dışardan bir göz olmaz” dedi.

Filipinler dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, PKK'nın gündeme getirdiği Amerika 3. göz olarak açılıma katılsın talebini reddetti.

"Yabancı göz yani üçüncü göz diye bir şey söz konusu değil. Dışarıdan bir göz olamaz. Zaten Oslo’da denedik. Oslo, aracılı yürütülen bir süreçti ve sonuçlarını gördük. Yürümedi. Bu mesele Türkiye’nin meselesidir. Türkiye’nin vatandaşları arasında konuşulması gerekir"


Davutoğlu, PKK'nın silahı bırakması halinde siyaset yapmasına açık olduklarını mesajını verdi.

"Bu meselenin kökten çözümüne, silahların bırakılmasına geçilir... Kim siyaset yapacaksa gelsin, eşit şartlarda istediği siyaseti yapsın. Bu garantileri vermek bizim güvencemizdedir. Ama ‘Şiddet üzerinden siyasal bir amaca ulaşılamaz’ demek de onların görevidir"


Güneydoğu halkının 6- 7 Ekim eylemlerini benimsemediğini belirten Başbakan, Halkın ‘’Kamu düzeni istediği ortaya çıktı’’ dedi. Davutoğlu, Kürt yurttaşların taleplerinin de büyük bir kısmının karşılandığını söyledi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder