banner864

Başbakan o markette önüne geleni tokatlamış 16 Mayıs 2014, 11:07

Erdoğan’ın, Soma’da protestodan kaçarken sığındığı markette iki gence saldırdığı ortaya çıktı. Başbakan, tokatladığı Taner Kuruca’yı korumalarına dövdürttü. Sonra da olayı telefonuyla kaydeden kasiyer Hatice Giray’ı tokatladı

Aydınlık, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın önceki gün Soma’da uğradığı protesto sırasında yaşananların perde arkasına ulaştı. Erdoğan’ın yurttaşlardan kaçarak sığındığı markette, korumalarının Tanera Kuruca adlı genci dövme anını kayda alan Hatice Giray isimli kasiyere tokat attığı ortaya çıktı. Öte yandan, markette olaya ait kamera kayıtlarının Başbakan’ın korumaları tarafından silindiği, çalışanların telefonlarının da toplatıldığı öğrenildi.

Başbakan Erdoğan yüzlerce madencinin şehit olduğu Soma’da önceki gün yurttaşların “istifa” sloganlarıyla karşılandı. Sosyal medyaya dün düşen kayıtlarda, Erdoğan’ın bir yurttaşı tokatladığı görüntülendi. Görgü tanıkları “Yeşil Portakal” adlı market çevresinde yaşananları Aydınlık’a anlattı.

‘İstifa’ diye bağıran genç sürüklendi

Olay anını marketin dışında izleyen Reyhan Haytabay, “Dün Başbakan buraya geldiğinde hepimizin beklentisi ‘Başımız sağ olsun’ demesiydi. Bize gidip başka yerlerdeki şeyleri açıkladı. Onun üzerine gençler tepki gösterdi, ‘Başbakan istifa’ diye bağırdı. Bir genç ağzı kapatılarak ve sürüklenerek arabaya bindirilmek istendi. Çocuk ellerinden kaçarak markete girdi. Korumalar arkasından girince, Başbakan da markete doğru yöneldi. Bunun üzerine etraftakiler de tepki göstererek markete girmeye çalıştı. Korumaları artık onu koruyacak durumda değillerdi. İnsanların tepkileri o kadar büyüktü ki, o sırada olay darbeye kadar geldi ve Başbakan kasiyer Hatice’ye vurdu.”

Korumaları görüntüleri sildi

İsminin açıklanmasını istemeyen bir görgü tanığı ise şöyle konuştu: “Genç, marketin içinde Başbakan’ın korumaları tarafından tekme tokat dövüldü. Markette çalışan Hatice Giray bu anı cep telefonuyla kayıt altına aldı. Hatice, aynı anda ‘Yapmayın’ diye bağırdı. Korumalar kızın görüntüleri kameraya çektiğini fark edince kızı tekmelemeye başladı. Erdoğan o esnada marketin içinde bulunuyordu ve kıza tokat attı. Hatice’yi kurtarmak isteyen bir market çalışanına da korumalar müdahale etti. Genç kadının telefonuna el koyan korumalar, görüntüleri sildikten sonra telefonu iade etti. Diğer çalışanların telefonları da toplatılarak kontrol edildi.”

Market AKP’ye çalışıyor

Öte yandan, olayın meydana geldiği “Yeşil Portakal” adlı marketin AKP’nin ildeki mitinglerinde kumanya dağıtımı yaptığı, yöneticilerinin de AKP’ye yakın oldukları öğrenildi.

‘Erdoğan benim için bitmiştir’

Görgü tanığı Reyhan Haytabar, yüzlerce işçinin can vermesi üzerine çıkan protestoların haklı olduğunu söyledi. Haytabar, “Bizim zaten canımız yanmış. Şu an Başbakan’a küfür dahi etsem anlayış gösterilmeli. Türkiye’nin canı yanıyor. İçerde bir sürü insan var, söylenen ölü sayısı yalan. Ben Tayyip Erdoğan’a verdim oyumu. ‘Bir daha verir misin’ dersen; vermem. Benim için bitmiştir. Buraya gelip siyaset yapmak değil, bizim yaramızı sarması gerekirdi. Ama o siyaset için, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini düşünerek geldi. Hiçbir canın siyasilerin gözünde bir önemi yokmuş. Biz bunu anladık. Erdoğan olsun, Kılıçdaroğlu, Bahçeli olsun ayrım yapmıyorum. Biz birbirimize üzülürüz ama onlar için önemli değilmişiz” diye konuştu.

Hatice Giray: Soranlara bir şey bilmediğimi söyledim

Market çalışanları konuyla ilgili sorularımıza “Burada olay olmadı, biz hiçbir şey görmedik” yanıtını verdi. Sosyal medyaya yansıyan görüntüleri bilmediğini iddia eden bir market çalışanı ise “Buraya protestoya gelenler kaos yaratma peşindeydi” şeklinde tepki gösterdi. Tam o sırada market içerisinde kapalı bir kapının ardından bir ses kulağımıza geldi. “Ben Ağsoranlara bir şey bilmediğimi söyledim” diyen bir kadın sesi dikkatimizi çekti. Daha sonra odadan çıkan kadının Hatice Giray olduğu ortaya çıktı. Giray, Aydınlık’ın soruları üzerine “Bir şey olmadı” demekle yetindi. Konuşma sırasında marketin müdürü olduğu belirtilen bir kişi “Hadi siz işinize bakın” diyerek Giray’a tepki gösterdi.

Tekrar sorduk

Muhabirimiz Belma Yücel, tokatlanma olayını Hatice Giray’a ertesi gün tekrar sordu. “Bir şey bilmiyorum” diyen Giray ağlayarak uzaklaştı.

Gamze Çınlar / Şenol Çarık
Etiketler

Yorumlar

kişilik mağduru :

bu sıkıntı bence:silinen videoların geri getirilmesiyle çözülür ve daraltılır,evet bu mümkündür,tabi tokat yiyen kızcağızın;tekmelenipte onurunu 3 kuruşa satan öbür vatandaş gibi olmaması,oturup ben bu tokatı yiyeyecek ne yaptım demesi ve hakkını araması lazımdır.sana bir tokat atana sende bir tokat at

Erkan Burulday :

Toplumca vatandaşa uygulanan şiddeti kınamalı ve protesto etmeliyiz . Hükümetin şövenizm ve vandelizmini lanetliyorum ...

Tarkan :

sonlari geliyor!!!

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar