banner864

Basın İlan Kurumu'ndan açıklama 20 Şubat 2014, 16:49

Onuncu köy gazetesi sahibi Halit Basık'ın "ilanlarım havadan sebepler ile kesildi" açıklamasına Basın İlan Kurumu'ndan açıklama geldi. Kurum ilanların neden kesildiğine açıklık getirdi. Gazetenin eksik baskı yaptığını hatırlattı.
Hatay'da yayın yapan "Onuncu köy" gazetesi sahibi Halit Basık'ın "Basın İlan Kurumu havadan sebepler ile ilanımı kesti" açıklamasına Basın İlan Kurumu'ndan yanıt geldi.

Ulusal Kanal'ın "Baskı Anadolu'ya ulaştığı" başlıklı haberi ile ilgili Basın İlan Kurumu açıklama yaptı.

Basın İlan Kurumu'nun açıklaması şöyle:

"1961 yılında 195 sayılı Kanun ile teşkil olunanBasın İlan Kurumunun 32 ilde şubesi bulunmakta, hâlihazırda 4 ilde de şube açılması için hazırlıklar sürdürülmektedir. İstanbul, Ankara ve İzmir dışında şube olan yerlerde neşredilen ve resmî ilân yayımlayan gazetelerin mevzuat hükümleri gereğince günlük olarak 500 adet satılması gerekmektedir. Onuncuköy gazetesinin Hatay ilinde günlük 500 adet satılmaması sebebiyle 30 Kasım 2012 tarihinde resmî ilân yayınlama hakkı bu ihlalin giderileceği tarihe kadar geçici olarak kaldırılmıştır.

Onuncuköy gazetesinin 15 Aralık 2012 tarihinde yapılan denetlemesi sonucunda tanzim edilen Kontrol Kurulu Raporunda, satış, defter, künye, baskı kalitesi, kadrodakilerin çalışması, basın ahlak esasları konularında ihlallerinin mevcut olduğu tespit edilmiştir.

Onuncuköygazetesi kendisine bildirilen eksiklikleri giderdiğini belirterek denetleme talebinde bulunmuştur. Mevzuatımızın ilgili maddeleri gereğince denetlemeyi gerçekleştirmek üzere İstanbul’dan gönderilecek kontrol kurulu üyelerinin harcırahı(yolculuk, çalışma gündeliği ve yol giderleri) olarakdenetleme ücreti istenmiştir.

Gazetegöndermiş olduğu cevabi yazıda denetleme ücretinin yüksek olduğunu ve Basın İlan Kurumumun asli görevinin denetleme olduğunu yazısında belirtmiştir.07 Haziran 2013 tarihli yazımızda talep üzerine yapılan denetlemelerin ücretinin gazete tarafından ödendiğini ve denetlemenin yapılması için bu ücretin yatırılması gerektiği belirtilmiştir.
03 Ocak 2014 tarihli yazımızla söz konusu ücreti yatırması gerektiği, 67 sayılı Genel Kurul kararının 10 uncu maddesinin son paragrafının, yayınlama hakkı düşen gazetenin düşme tarihinden itibaren bir yıl içerisinde yeniden yayınlama hakkı kazanamadığı takdirde “yeni yayın” sayılması hükmünü taşımakta olduğu belirtilmek suretiyle Gazeteye son kez bir hatırlatmada bulunulmuştur.

Gazetenin sözü edilen denetleme ücretini Kurumumuz hesaplarına intikal ettirmemesi sebebiyle 28 Ocak 2014 tarihi itibariyle, resmî ilân ile ilişiği kesilmiştir."

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar