banner864

Başkan Akaydın: “Türk milletinin tarihiyle gururlanıyoruz” 21 Mart 2014, 19:34

Büyükşehir Belediyesi Nevruzun Ateşini Yaktı
Antalya Büyükşehir Belediyesi, baharın müjdecisi olan nevruzu yeni yapılan Hamdullah Suphi Tanrıöver Parkı’nda çok özel bir etkinlikle kutladı. Gagavuzya Özerk Bölgesi Cumhurbaşkanı Mihail Formuzal’ın katıldığı törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, “Türk milletinin yarattığı tarih ve uygarlıklarla gurur duyuyoruz” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türk Ocakları Antalya Şubesi işbirliği ile baharın müjdecisi nevruzu halkla iç içe kutladı. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen nevruz kutlamaları, Atatürk’ün silah arkadaşı, Türk Ocakları Eski Genel Başkanı ve Antalya eski milletvekili ‘Hamdullah Suphi Tanrıöver’in adının verildiği parkta gerçekleştirildi. Törene Gagavuzya Özerk Bölgesi Cumhurbaşkanı Mihail Formuzal, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Devlet eski bakanlarından Prof. Dr. Abdülhaluk Çay ve Ulaştırma eski Bakanı Prof. Dr. Enis Öksüz, Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, CHP İl Başkanı Devrim Kök, CHP Kepez Belediye Başkan Adayı Erdal Öner, Türk Ocakları Antalya Şubesi üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Barışın Müjdecisi Olsun
Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Türk tarihinde önemli bir gün olan nevruzu coşkuyla kutlamaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Baharın gelişini müjdeleyen nevruzun Türk dünyasına hayırlı olmasını dileyen Akaydın, “Türk milletinin yarattığı tarih ve uygarlıklarla gurur duyuyoruz. Dünyanın dört bir tarafında akrabalarımız var. Bu kültürü yaşatmak zorundayız” dedi. Türk bayrağını ilelebet yükseltmeye devam edeceklerini dile getiren Akaydın, şöyle devam etti: “Bugün efsaneye göre Türklerin kutsalı olan Ergenekon’dan çıkışlarının da bir işareti. Ben bu vesileyle Ergenekon’u kötü işlerde kullananları kınıyorum. Baharın müjdecisi olan nevruz günü hem Türkiye’de ve Türki cumhuriyetlerinde sevginin, barışın müjdecisi olsun, hem de önümüzdeki hafta Türkiye’de yaşanacak seçimlerin müjdecisi olsun diyorum. Allahıma bunun için dua ediyorum.”

Gagavuzya'dan Selam Var
Gagavuzya Özerk Bölgesi Cumhurbaşkanı Mihail Formuzal da uzak diyarlardan Türkiye’deki kardeşlerine selam getirdiklerini söyledi. Türkiye’nin Gagavuz Türklerinin bağımsızlık mücadelesinde daima yanlarında olduğunu belirten Formuzal, “Biz kendi dilimizi koruduk, halkımızı koruduk, kültürümüzü koruduk. Bugün sizlerle beraber olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi. Mihail Formuzal, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ile önemli işler yaptıklarını belirterek, Başkan Akaydın’a nişan taktı. Başkan Mustafa Akaydın da Cumhurbaşkanı ve eski bakanlara Antalya siluetinin yansıtıldığı seramik yapımı plaket hediye etti.

Demir Dövdüler, Ateşin Üstünden Atladılar
Konuşmalarının ardından Başkan Mustafa Akaydın ve beraberindekiler nevruzu simgeleyen, örs üzerinde demir döven adam heykelinin açılışını yaptı. Gelenekselleşen nevruz ateşinin üstünden atlayan konuklar, alanda temsili olarak demir dövdü. Türk dünyasından çeşitli ülkelerin folklor ve dans gösterilerinin sunulduğu etkinlikte misafirlere Özbek pilavı ve ayran ikram edildi.

Öte yandan etkinliğin ardından basın mensuplarıyla gerçekleştirdiği toplantıda da bir gazetecinin bu ritüellerle ilgili sorusunu yanıtlayan Akaydın şunları söyledi; "Ben milliyetçiliğimi kimseye bırakmam bu ülkede. Kim ne kadar milliyetçiyse, bende en az o kadar milliyetçiyim. Bizim 6 okumuzdan biri milliyetçiliktir. Türk Ocaklarını kuran kişi 100 sene önce Mustafa Kemal Atatürk'tür. Ergenekon Türk Milleti'nin bir kutsalıdır. Bir kaç yıldır Ergenekon'u kirli emellerine alet ettiler. Ben bir CHP'li olarak ne Ergenekonumu, ne Türk Tarihini, ne de ulusalcılığımı, milliyetçiliğimi kimsenin tekeline bırakmam. Bugün yaptığım ritüelden son derece memnunum. Bana bundan beş sene önce 'hocam sizin içinde Ergenekoncu diyorlar' diyorlardı. Bende ben Ergenekoncuyum zaten diyordum. Gene diyorum Ergenekoncuyum. Benim Ergenekonum bugün heykelini açtığım Ergenekon. Onların kirli kafalarındaki değil."

Haber: Gamze Devrim Dönmez
ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar