banner864

Batı'nın "Rehine" tepkileri 21 Eylül 2014, 13:13

IŞİD'in rehin aldığı konsolosluk çalışanlarımızın serbest kalması üzerine Amerika ve Avrupa Birliği'nden arka arkaya açıklamalar geldi. Beyaz Saray, rehinelere "geçmiş olsun" mesajı iletirken Başkan Obama da Irak ve Suriye'ye tam teşekküllü müdahale için Birleşmiş Milletler toplantısını beklediklerini duyurdu. Brüksel'den yapılan açıklamada IŞİD'in elinde başka rehinelerin de olduğu hatırlatıldı, Türkiye'ye "yeni Ortadoğu koalisyonu" mesajı verildi.
IŞİD Musul'da rehin aldığı konsolosluk çalışanlarımızı serbest bıraktı, Batı'dan arka arkaya "geçmiş olsun" mesajları geldi.

Beyaz Saray'ın rehine açıklaması Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Caitlin Hayden (Keytlin Heydın)'dan geldi. Hayden, rehinelerin serbest kalmasından "memnuniyet" duyduklarını bildirdi.

Brüksel'den yapılan açıklamadaysa Ankara'ya başka bir mesaj vardı.

AB Dış Eylem Servisi'nin yayınladığı mesaj, Amerika'nın "yeni Ortadoğu koalisyonu"na destek vermeyen Türkiye'ye uyarı niteliğindeydi. Açıklamada "Koalisyonun bölgeyi IŞİD belasından temizlemeye kararlı" olduğu belirtildi, Türkiye'nin bu mücadelede hayati önemi olduğu vurgulandı.

"IŞİD'le mücadele" bahanesiyle Oratadoğu'da yeni saldırıların adımlarını atan ABD Başkanı Obama ise Irak ve Suriye'de tam teşekküllü müdahalenin sinyallerini verdi. Obama, gelecek hafta New York'ta toplanacak Birleşmiş Milletler Genel Kurul'una işaret etti, "IŞİD'e karşı tamamen harekete geçmek için bu toplantıyı bekliyoruz" dedi.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder