banner864

Bayık Alman basınına konuştu: AB'ye teklifte bulundu 23 Aralık 2014, 14:21

KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık, Almanya’nın önde gelen haftalık gazetesi “Die Zeit”’a röportaj verdi. ABD’nin Orta Doğu’da PKK’ya muhtaç olduğunu öne süren Bayık, Avrupalı çevreleri PKK’nın geçmişini tartışmaya Kandil’e davet etti. Bayık AB’ye, Rus gazına bağımlılıktan kurtulmak için PKK desteği sunarken Türkiye ile İslam Devleti’ni eşit gördüğünü belirtti.

“Die Zeit” muhabirleri Kandil’de

Haftalık Alman gazetesinin gönderdiği iki muhabirin gerçekleştirdiği röportaj “Gerçek Halife Erdoğan – Kürtler İslam Devleti’nin milislerine karşı başarılı mücadele vererek Batı için vazgeçilmez oldular” başlığıyla 17 Aralık’ta yayımlandı.

PKK’nın imajının bütünüyle değiştiğini öne süren muhabirlerin Bayık’a ilk sorusu, “iyi tarafı temsil etmek nasıl bir duygu” oldu.

Almanlar gelsin özeleştiri verelim

PKK’nın terör listesinde tutulmasının “ne Alman Devleti’ne, ne de Alman halkına fayda sağlamadığını” öne süren Bayık, “Almanya’da bazı çevrelerin PKK yasağını kaldırmayı tartıştığını izliyoruz. Bu çevreleri buraya davet ettik. Buluşabilir, tanışabilir ve geçmişimizi beraber değerlendirebiliriz. Hatalarımızı açık bir şekilde ele alabiliriz. Bizim eleştiri ve özeleştiriyle sorunumuz yok” dedi.

Suriye’deki savaş fırsat oldu

Die Zeit gazetesinin sorusu üzerine Bayık, Suriye’deki savaştan “tabii ki değerlendirecek fırsatlar oluştu” yanıtını verdi ve PKK’nın “çözüm gücü” olmaya çalıştığını öne sürdü.

“ABD Orta Doğu’da Kürtler olmadan siyaset yapamaz” diyen Bayık, ABD’yi hükümetle görüşmede aracı olmaya çağırdı. Muhabirlerin “ABD ile ittifak sizin Marksist-Leninist temelinize aykırı değil mi” sorusunu ise Bayık, “Kobane’de ABD bizim müttefikimiz, bizim gibi onlar da İslam Devleti’ne karşı savaş veriyor” ifadesiyle yanıtladı.

AB’ye teklif: Rusya’ya karşı ittifak yapalım

Bayık röportajda Avrupa Birliği’ne ittifak da teklif etti. “Biz olmadan Avrupa Rus gazına bağımlılıktan nasıl kurtulacak” diye soran Bayık, petrol ve gazın Akdeniz’e giden yolunun Rojava’dan geçtiğini vurguladı ve “eğer bu yol güvenlik altına alınırsa Avrupa rahat nefes alır” ifadesini kullandı.

Türkiye İslam Devleti demek

Bayık, Türkiye ve Erdoğan hakkında ise ağır suçlamalar öne sürdü. “Türkiye demek İslam Devleti demek, AKP İslam Devleti’nin kendisidir” diyen Bayık, “gerçek halife Abu Bakr el Bagdadi değil Tayyip Erdoğan’dır” dedi.

Bayık’a göre ÖSO ve İslam Devleti kuvvetleri arasında Türk Özel Kuvvetleri mensupları da savaşıyor. Muhabirlerin kanıtlar hakkındaki ısrarlı sorularına Bayık, “bilmesem söylemezdim” ve “gerçeği söylüyoruz, propaganda yapmaya ihtiyacımız yok” şeklinde yanıt verdi. “AKP bizimle bir çözüm yolu bulmaya niyetli değil” diyen Bayık, müzakerelerin seçimler öncesinde başlamasını istediklerini belirtti.

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar

Vedat Sûren :

Cemil efendi kendini bulunmaz hint Kumaşi saniyor alti ustu amerikan kaputu

cenap aytepe :

bakın hele bay bıyksız bayık neler diyor sen evvela amerikaya uşaklık etmekten kendini kurtar

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar