banner864

Baykal Cuma günü cumhurbaşkanı mı olacak? 10 Haziran 2015, 13:58

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü yurtdışı geziye çıkacak, Bakü'de düzenlenecek 1. Avrupa Oyunları'nın açılış törenlerine katılacak.

Erdoğan'ın seçimlerden hemen daha yeni seçilen TBMM ilk toplantısını yapmadan bu ziyaretini gerçekleştirecek olması da, Ankara'da şu soruyu gündeme getirdi;

"Cumhurbaşkanı, yurtdışına çıkarken vekaleti kime bırakacak?"

Bu konuda iki ayrı görüş var;
İlk görüş, Cuma günü Cumhurbaşkanlığı vekaletini bir önceki Meclis'in Başkanı Cemil Çiçek'in üstleneceği yolunda.

Çiçek'in milletvekilliği 7 Haziran seçimleri ile bitti. Ancak TBMM Başkanlığı görevi, yeni TBMM göreve başlayana kadar devam ediyor.

TBMM İç Tüzüğü'nün 8. Maddesi, seçimlerden sonra Meclis'in nasıl toplanacağını ve kimin başkanlık edeceğini düzenliyor.

8. Madde şöyle;

Geçici Başkanlık Divanı


MADDE 8– Yasama döneminin birinci birleşiminin ilk oturumundan başlayarak Başkan seçilinceye kadar, en yaşlı milletvekili, Geçici Başkanlık görevini yapar. İkinci derecede en yaşlı üye, Başkanvekilliği görevini yerine getirir. En genç altı milletvekili de, geçici olarak kâtip üyelik yaparlar.

Cumhurbaşkanı'nın vekaleti konusundaki ikinci görüş ise, Deniz Baykal'ın milletvekili seçildiğine ilişkin mazbatasını aldığı andan itibaren, TBMM'nin geçici başkanlığını da üstleneceği yolunda. Bu görüşe göre, eğer Deniz Baykal Erdoğan'ın yurtdışına çıkacağı Cuma gününe kadar vekillik mazbatasını seçim kurulundan alır, bu arada YSK da yeni seçilen milletvekilleri kesin listesini Resmi Gazete'de yayınlarsa, Cumhurbaşkanlığı vekaleti, "yeni seçilen Meclis'in en yaşlı üyesi" olması nedeniyle, Deniz Baykal'a verilir. (hürriyet)

Yorumlar

faşoağa :

bak chp, sana bii akıl vereyim.. akp ocakta veya mangalda yanan , kor bir ateşe benzer.. kimki onu eline alırsa onu yakar... benden uyarması..

faşoağa :

yıllardır çatıp durduğunuz akp ile, ne zaman sarmaş dolaş vede gardaş oldunuz.. size oy veren elim kırılsın. bundan sonra kafa kafaya verip alevi katliamlarına onay verirsiniz...

Y.Kılıçkaya :

ve nihayet baykala verdiği sözü tutmuş olacak.

MUSTAFA CENAP AYTEPE :

şi̇mdi̇ sana di̇yet mi̇ ödeni̇yo ben daha cok kullanilacağina emi̇ni̇m

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar