banner864

'Beyefendiyi unutun' 01 Nisan 2014, 13:14

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, ABD'nin Fethullah Gülen'in yanında yer aldığı değerlendirmelerine yanıt verdi. Harf, "Bu beyefendi Pensilvanya'da yaşıyor olsun ya da olmasın, Türk hükümetinin Twitter'ı yasaklaması doğru değil" dedi.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf haftalık toplantısında soru üzerine Türkiye'deki yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi. Seçimleri takip ettiklerini belirten Harf, "Türk halkını seçimlere katılımından dolayı kutluyoruz" dedi Harf seçim hilelerinin de araştırılması  gerekttiğini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ABD'nin Fethullah Gülen'in yanında yer aldığı, bu nedenle Başbakan Erdoğan'ı internet yasakları ve yolsuzluk konusunda eleştirdiği yönündeki iddialara da yanıt verdi.

"Bu beyefendi Pensilvanya'da yaşıyor olsun ya da olmasın, Türk hükümetinin Twitter'ı yasaklaması hala doğru değil. Türk hükümetinin kendileriyle aynı şekilde düşünmeyenler üzerinde baskı uygulaması da öyle... Bu tür şeylerin, bir Türk vatandaşının Pensilvanya kırsalında yaşamasıyla bir ilgisi yok"

Harf, "Türkiye-İsrail ilişkisinden yana olduğu belirtilen Fethullah Gülen'le daha çok aynı pozisyonda değil misiniz?" şeklindeki soruya da şu yanıtı verdi.

"Hayır. Türkiye bir NATO müttefiki. Bu noktada açık olalım. Türkiye yakın bir NATO müttefiki. Her zaman her konuda anlaşamayabiliyoruz ama biz hiçbir zaman herkesle her konuda anlaşmıyoruz. Bu nedenle Pensilvanya'da yaşayan beyefendiyi unutun. Türk hükümetiyle ikili bir ittifaka sahibiz. Anlaşmazlığa düştüğümüz zaman bunu ifade ederiz. Aynı fikirde olduğumuz zaman da bunu dile getiririz"


ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder