banner864

Bilim insanlarından İstanbul için korkutan rapor! 22 Mart 2015, 13:20

5 bilim insanı Dünya Su Günü için bir rapor hazırladı. Raporda İstanbul için korkutucu tespitler var. Buna göre 3. köprü, 3. havalimanı ve Kanal İstanbul gibi mega projeler, şehirdeki iklimi değiştirebilir.
 3. köprü, 3. havalimanı ve Kanal İstanbul...İstanbul'un bu mega projelerinin şehir ikliini büyük ölçüde değiştirebileceği iddia edildi.

5 bilim insanının Dünya Su Günü için “İstanbul’un Su Krizi ve Kolektif Çözüm Önerileri” başlıklı bir rapor hazırladı. Rapora göre; 2050’ye kadar İstanbul’daki sıcaklık değerleri 3 derece artacak.

3. Köprü, 3. Havalimanı ve Kanal İstanbul; nemlilik, sıcaklık gibi özelliklerde değişikliklere neden olacak. Projelerin yapıldığı alanlar yüksek olasılıkla birer kentsel ısı adasına dönüşecek.

3'üncü Köprü tamamlandığında, Kuzey Marmara Otoyolu ile birlikte toplamda 8 bin 715 hektarlık ormanlık alan yok edilecek. Egzoz gazları baraj göllerinde toplanan suyun kirlenmesine yol açacak. Kanal İstanbul, gerçekleşirse İstanbul’da kullanılan suyun yüzde 6.7’sini karşılayan Sazlıdere Havzası ortadan kaldıracak.

Su raporuna göre yaz yağışları azalacak. İstanbul’da 2020-2050 dönemi için kış mevsimi yağışlarında artış olacağı öngörülürken, yaz ve sonbahar yağışlarında azalma olacak.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar