banner864

Bilime özgürlük, Pekünlü'ye adalet: 5 Şubat'ta Bayraklı Adliyesi'ne 31 Ocak 2015, 17:09

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rennan Pekünlü, üniversitede laikliği savunduğu için bir kumpas sonucu 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. 27 Kasım'dan bu yana cezaevinde olan Pekünlü' nün aynı konuyla ilgili ikinci davası 5 Şubat'ta binlerce kişinin desteği ile İzmir Bayraklı Adliyesi'nde olacak.
Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rennan Pekünlü' ye, 2011 yılının Mart ayında fakülte binasına türbanla girmek isteyen öğrenciye YÖK kararını uyguladığı ve tutanak tuttuğu için, “Eğitim Hakkını Engellediği" gerekçesiyle dava açıldı.
Bu davadan Pekünlü' ye verilen 2 yıl 1 ay hapis cezası, Yargıtay tarafından da onandı. “Anayasa'ya Aykırılık ve Adil Yargılama Hakkının Engellendiği" gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne yapılan itirazın da reddedilmesi üzerine Prof. Dr. Renan Pekünlü için, AİMH 'e de başvuruldu. Ancak bu süreç devam etmesine rağmen, hakkındaki cezanın onanmasından dolayı cezaevi süreci başladı.

Pekünlü 'ye yoğun destek
Yargıtay tarafından da onanılan kararın ardından Pekünlü kendisini destekleyen yüzlerce kişiye, ''Evren ve Evrim'' adlı son dersini verdikten sonra Foça cezaevine gitti. Rennan Pekünlü 'nün cezaevine girmesinin ardından birçok kurumun desteği ile ''Pekünlü Komitesi'' kuruldu. Komite kurulduktan kısa bir süre sonra ''İnsan Hakları ve Laiklik Bağlamında Pekünlü Davası Paneli'' gerçekleştirildi.

5 Şubat'ta tüm Türkiye ''Rennan Pekünlü'ye Adalet'' için buluşacak
Bilimin ve laikliğin simgesi, aydınlanma savunucusu Rennan Pekünlü' nün ikinci türban davası 5 Şubat 2015 Perşembe günü saat 10.00'da İzmir Bayraklı Adliyesi'nde gerçekleşecek. Çok sayıda demokratik kitle örgütü, öğretim üyesi, sanatçı ve milletvekilinden oluşan Rennan Pekünlü Komitesi dava sırasında adliye önünde bir protesto eylemi gerçekleştirecek.  Davaya Türkiye Gençlik Birliği Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, EGÖDER Başkanı Can Ceylan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP İzmir Milletvekili Musa Çam ve Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Canan Arıtman ‘da destek verecek.  ''Bilime Özgürlük, Pekünlü' ye Adalet'' sloganıyla gerçekleşecek duruşmada, binlerce İzmirli Rennan hocaya destek için adliye önünde buluşacak.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar