Bilimsel - laik eğitim boykotu 13 Şubat 2015, 19:00

Birleşik Haziran Hareketi ve Eğitim-Sen dün yurt genelinde “Laik, Bilimsel eğitim” boykotu yaptı. ‘Bugünü çocuklarımıza ayıracağız’ sloganıyla yapılan boykota bazı alevi örgütleri de destek verdi

Birleşik Haziran Hareketi, Eğitim-Sen ve bazı Alevi örgütlerinin öncülüğünde dün yurt genelinde “Laik, Bilimsel Eğitim” talebiyle okul boykotu yapıldı. Bazı sendika ve sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği okul boykotu öncesi, İzmir, İstanbul, Antalya, Artvin ve Edirne’de birçok kişi gözaltına alındı.

Öğrenci velilerine bir mektup yazan Birleşik Haziran Hareketi, “13 Şubat’ta iktidarı uyarmak için çocuklarımızı okula göndermiyoruz. Bugünü çocuklarımıza ayıracağız. Alternatif dersler, çocuk oyunları ve şenliklerle özgür bir geleceğe olan umudumuzu güçlendireceğiz. Sizleri bekliyoruz” çağrısında bulundu.

İSTANBUL

İstanbul Kadıköy’de yaklaşık 400 kişinin katılımıyla yürüyüş gerçekleşti. Eğitim-Sen tarafından düzenlenen yürüyüşe Alevi dernek ve federasyonları da katıldı. Grup, Boğa Meydanı’ndan Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binası önüne yürüdü. Grup, basın açıklamasını Kadıköy İlçe Eğitim Müdürlüğü bahçesinde yaptı. Beşiktaş’ta yaklaşık 50 kişi boykot çadırı kurarken, İstiklal Caddesi’nde toplanan bir grup da basın açıklaması yaparak boykota destek verdi.

ANKARA

Ankara Mamak ve Tuzluçayır, Dikmen, Yenimahalle ve Batıkent bölgelerindeki bazı okulların girişlerine “Bu okulda boykot var” pankartları asılırken öğrenci ve velileri Kızılay’a yürüyerek burada Milli Eğitim Bakanlığı önünde basın açıklaması yapmak için harekete geçti.

İzmir Valiliği’nin genelgeyle yasakladığı okul boykotuyla ilgili yapılan eyleme polis müdahale etti. Müdahale sonrasında 56 kişi gözaltına alındı.

Önceki gün polis tarafından gözaltına alınan, Birleşik Haziran Hareketi İzmir İl Koordinasyon Kurulu’ndan Onur Kılıç da, işlemlerinin ardından sevkedildiği 5. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı.

DİĞER İLLER
KESK, boykot ve bir günlük iş bırakma eylemi nedeniyle Antalya’da yürüyüş düzenlendi. Eğitim-Sen Manisa Şubesi’ne üye öğretmenler de boykota gitti. Öğretmenler yürüyüş düzenleyip Manisa Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylem yaptı. Öğretmenlerin boykotuna CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ve CHP Manisa İl Başkanı Mustafa Ada ve öğrenci velileri de destek verdi.

Rize, Artvin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Elazığ, Balıkesir’de de boykot çerçevisinde eylemler yapıldı.

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar