Binlerce İstanbullu hiç beklemediği bir yerden mektup aldı 06 Mayıs 2014, 11:08

3 fidanın 42. ölüm yıldönümünde binlerce İstanbullu hiç beklemediği bir yerden mektup aldı. Bugün posta kutularına bakanlar Deniz Gezmiş’ten gelen mektupla karşılaştı.
Türkiye Liseliler Birliği’nin 6 Mayıs’ta 68’liler Birliği Vakfı’yla birlikte yapacağı anma için yaptığı çalışma İstanbullular’ı bir yandan duygulandırırken diğer bir yandan heyecanlandırdı. “Deniz Gezmiş’ten Mektup Var” yazılı zarfları posta kutularına bırakan liseliler İstanbullular’ı 6 Mayıs 12.00’da Denizler’in 6. Filoyu denize döktükleri yere Dolmabahçe’ye çağırdı.

Türkiye Liseliler Birliği üyelerinin liselerde de yaptığı çalışma lise öğrencileri arasında ses getirdi. Liseliler 6 Mayıs’ta “İnan Deniz Aslan gibiyiz” diyerek Hüseyin İnan gibi, Yusuf Aslan gibi, Deniz Gezmiş gibi hazır olduklarını, onların mücadelelerini sürdürmekte kararlı olduklarını ilan etti.

Deniz Gezmiş’ten TLB eliyle gelen mektupta yazanlar;

“Ben, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Sinan Cemgil ve Alpaslan doğan beraberdik. (...) Biz elli sene evvel Kurtuluş Savaşı’nı vermiş bir ülkenin çocukları olarak Kurtuluş Savaşı’nın gerçek tahlilini yapmaya her zaman muktediriz. Biz yine çok iyi biliriz ki, Türkiye Kurtuluş Savaşı’nı yapmak için Samsun'a çıkanlara İstanbul örfi idaresince ve mahkemelerince idam cezası verilmiştir.(...) Ben şunu iddia ediyorum ki hareketimiz tamamen anayasal bir harekettir. Anayasanın başlangıç ilkesinde belirtilen ulusun zulme karşı direnme hakkını kullandık. Bu sebeple anayasal bir davranışta bulunduk. Yaptıklarımızın haklı olduğuna inanıyorum. Halen de bu inancı taşıyorum. Türkiye’nin bağımsızlığından başka bir şey istemedim ve bu sebeple Amerikan emperyalizmine ve işbirlikçilerine karşı mücadele verdik. Bundan dolayı ölümden korkmuyoruz. Onu ancak işbirlikçiler düşünsün ve ancak onlar kendi canının telaşına düşsün ve ben 24 yaşındayken kendimi Türkiye’nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum. Bağımsızlık düşüncesini mezara kadar götüreceğiz.”ulusalkanal.com.tr
Yorumlar

gulperi ırmak :

Sizlerle gurur duyuyorum

berin doğan :

harikasınız

Gitbaşımdanaysel :

Bu gençler bizi daha çokkk şaşırtacaklar. Yolunuz açık olsun !...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar