banner864

Bir isim daha teslim oldu! 22 Ocak 2015, 12:08

Yasadışı dinleme operasyonunda hakkında gözaltı kararı bulunan eski TİB Bilgi Sistemleri Daire Başkanı İlhan Elieyioğlu teslim oldu. Ankara'da başlatılan operasyonda mahkemeye sevk edilen 11 kişiden 4'ü de tutuklandı. Tutuklananlar arasında eski TİB başkanvekili Osman Nihat Şen'de bulunuyor.
Ankara merkezli yasadışı dinleme operasyonunda hakkında gözaltı kararı olan eski TİB Bilgi Sistemleri Daire Başkanı İlhan Elieyioğlu, teslim oldu. Elieyioğlu sabah saatlerinde adliyeye gitti.

Öte yandan Ankara Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığının "casusluk, kriptolu ve normal telefonların usulsüz dinlendiği" iddialarıyla ilgili yürüttüğü soruşturmada 11 şüpheli tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilmişti.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimi tarafından sorgulanan şüphelilerden, eski TİB başkanvekili Osman Nihat Şen ile TİB çalışanları Bülent Kocagürbüz, İsmail Bakar ve Ferhat Saraç tutuklandı.

Mahkeme, aralarında eski TÜBİTAK başkan yardımcısı Hasan Palaz'ın da olduğu 5 kişiyi adli kontrol şartı ile serbest bıraktı. Serbest kalan diğer iki kişi için ise adli kontrol şartı konulmadı.

TİB ve TÜBİTAK merkezli soruşturma kapsamında 28 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılmıştı. Gözaltına alınan 26 kişiden 15'i savcılık sorgularının ardından serbest bırakılmıştı.

Kriptolu telefonları dinlenenler arasında; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Özel, Başbakan Yardımcıları Babacan, Arınç, İçişleri Bakanı Ala, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız ile MİT Müsteşarı Fidan'da bulunuyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar