banner864

Bir kumpas belgesi daha 01 Temmuz 2014, 16:01

Ergenekon davasının Danıştay cinayetiyle nasıl birleştirildiği, Osman Yıldırım'ın yazdığı mektupla deşifre oldu. Ankara'da müebbet hapis cezası alan Yıldırım; davanın bozulacağını, yargılamanın Beşiktaş'a alınacağını ve tahliye edileceklerini daha Ergenekon davası yokken bir mektupta yazdı. Bu planın anlatıldığı mektup, Osman Yıldırım'ın Ergenekon savcılarıyla görüşmesinden 11 gün sonra kaleme alındı. O tarihte Ankara mahkemesinin kararı henüz bozulmamıştı.
Öz ablasını öldürmekten ve öz yeğenine fuhuş yaptırmaktan hapis yatan, Ergenekon davasının hem sanığı hem tanığı hem de gizli tanığı olan Osman Yıldırım yakayı ele verdi. Yıldırım'ın Ergenekon savcılarıyla görüşmesinden hemen sonra, yapılan planı yazdığı bir mektup ortaya çıktı.

Yıldırım, Danıştay saldırısı davasında birlikte yargılandığı İsmail Sağır'a yazdığı mektupta, davanın bozulacağını, yeni yargılamanın özel görevli mahkemelerin bulunduğu Beşiktaş Adliyesi'ne alınacağını ve kısa sürede tahliye edileceklerini anlattı.

"İsmail, bu karar bozulacak. Davamıza İstanbul Beşiktaş bakacak ve senin Tekin'in alacağınız ceza 3'er yıl olacak. Erhan ise bir yıl 10 ay ceza alacak. Süleyman ise beraat edecek. (...) Özet olarak siz dosya bozulana kadar içerdesiniz. Kafana takma rahat ol. Bu mektubu alınca İstanbul Silivri F Tipi, Tekirdağ F Tipi ve Kandıra F Tipine sevk yaz."


Mektupta 24 Mart 2008 tarihi bulunuyor. Bu tarih Osman Yıldırım'ın Sincan F Tipi Cezaevi'nde Ergenekon savcılarıyla görüşmesinden 11 gün sonrasına denk geliyor.

Osman Yıldırım'ın "dava bozulacak, tahliye edileceğiz" dediği tarihte, hakkında Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası bulunuyordu. Bu tarihte, yargılamanın Beşiktaş'a taşınması bir yana, daha temyiz başvuruları bile yapılmamıştı.Mektup, Danıştay saldırısının Ergenekon davasına nasıl bağlandığını da ortaya koydu.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder