banner864

Bir mühimmat TIR'ı daha 20 Kasım 2013, 18:56

Adana'da ele geçirilen mühimmat TIR'ının ardından, şimdi de Kocaeli'nde bir TIR dolusu mühimmat yakalandı. Bu kez TIR'daki mühimmat hurda niteliğinde... Ele geçirilen malzemeler arasında 20 bin 500 kilogram tank ve top mermisi ile 17 bin 850 kilogram bakır var. Bakanlıktan da oldukça ilginç bir açıklama yapıdı. Açıklamada, "Mermi kovanlarının yardım adı altında, Türkiye’den Suriye’ye gönderildiği tespit edildi" denildi.
Yakalanan esrarengiz mühimmat tırlarına bir yenisi eklendi.
Bu kez TIR Kocaeli'nde yakalandı. İçi, aynı Adana'daki TIR gibi mühimmat doluydu. Ancak bir farkla, bu kez mühimmatların tamamı hurda niteliğinde.

TIR'da adeta yok yoktu. TIR'dan Değişik çap ve ebatta çok sayıda tank ve top mermisi kovanı, uzun namlulu silah mermileri ve hurda bakır çıktı.

Operasyon, Kocaeli Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce yapıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, hurda mühimmiatın ve bakırın değeri 516 Bin 500 lira.

Açıklamaya göre, mühimmat Suriye'de kullanıldı, hurdası da ülkeye kaçak yollardan sokuldu. Ancak daha da ilginç yanı, cephaneler kullanılmadan önce, yani faalken de Türkiye'den Suriye'ye götürüldü.

Bakanlığın açıklamasında, "Türkiye’den Suriye’ye gönderilen yardımlara ait olduğu anlaşılan içi hurda, bakır dolu çuvallar, uzun namlulu silahlara ait çok sayıda içi boş mermi kovanları tespit edildi" denildi.

TIR'ın bağlı olduğu firmaya ilişkin bilgiler ise oldukça karışık. İrsaliyeye göre, satıcı ve alıcı firmalar Kocaeli-Dilovası Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunuyor.

Gümrük Muhafaza ekipleri, TIR'ın gideceği depoda da arama yaptı. Yapılan araştırma sonucunda; deponun vergi dairesine, belediyeye, Ticaret Odasına kaydının bulunmadığı tespit edildi.
 
Yakalanan 5 şüpheli hakkında Cumhuriyet savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder