Bir tek Pakistan, Afganistan ve Türkiye'de yok 15 Mayıs 2014, 10:22

 3 yıl önce Zonguldak Kozlu’da meydana gelen facianın ardından maden yönetmeliğinde zorunlu hale gelmesi istenen ancak kabul görmeyen ‘kaçış-yaşam odaları’ ‘Soma’yla yeniden gündeme geldi. 40 kişi kapasiteli bu odaların fiyatı yaklaşık 250 bin dolar. Yani 5 milyon dolara 20 odayla tüm Soma madencilerini kurtarmak içten bile değildi.

SOMA’da önceki gün gerçekleşen ve tüm Türkiye’yi yasa boğan faciayla birlikte madenlere yönelik yönetmelikteki eksiklikler bir kez daha gündeme geldi. Dünyada sadece Pakistan ve Afganistan gibi ülkelerde yönetmeliklerde bulunmayan ‘Rescue Chamber’ yani kaçış veya yaşam odası ne yazık ki Türkiye’de de zorunlu olmadığı için bir çok maden ocaklarında kurulmuyor. Bu da maden ocaklarında yaşanan kazalarda işçilerin hayatını kaybetmesinin en büyük sebebi olarak gösteriliyor.

DHA
Etiketler

Yorumlar

İrfan Bakırsoy :

Dindarlık zırvalarıyla yüzyıllardır uyutulan bu insanlara bu ülkenin başbakanı hala fıtrat kadercilikten bahsediyor.yuh olsun.

ergün yılmaz :

20x250 5 milyon eder bu odaları alırlarsa kutulara konacak paralara ne olacak saat paraları kim alacak kim gemi alacak onlar daha önemli degilmi ammada yaptınız ha

Kaya Kupşi :

200 yıl önce avrupa da yaşanan maden kazalarını anlatan bir başbakanın yaklaşım tarzı böyle olursa bu mantıkla canım türkiyem'de bu kazlar önlenmez. i̇ş adamlarımızda ceplerini doldurur çünkü yasalar onları pek ilgilendirmez zira.yasaların çıkması çok önemli değildir.sayın başbakanım bu kazayı fıtrata kadere bağladıktan sonra varın gerisini siz düşünün.

sydneyden turan :

ben 34 yildir avustralyadayim bir kisinin bile maden kazasinda oldugunu duymadim. avstralyadaki maden ocaklari turkiyenin 4/5 misli olduguhalde.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar