Bir yılda üç kez görevden alındı 21 Aralık 2014, 00:42

İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, son bir yıl içinde üçüncü kez görevden alındı. Üçlü kararname Resmi Gazete’de yayınlandı, Zanburkan’ın avukatı Sertif Gökçe karara ateş püskürdü
 İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, son bir yıl içinde üçüncü kez görevden alındı. Üçlü kararname Resmi Gazete’de yayınlandı, Zanburkan’ın avukatı Sertif Gökçe karara ateş püskürdü

Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan son bir yılda üçüncü kez, AKP iktidarları döneminde dördüncü kez görevden alındı. Zanburkan’ın görevden alınmasıyla ilgili karar Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in imzasını taşıyan üçlü kararnamede şu ifadeler yer aldı: “Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan’ın, başka bir göreve atanmak üzere bu görevinden alınması, 2451 sayılı Kanunun 2 nci maddesi gereğince uygun görülmüştür.”

DEFALARCA GÖREVDEN ALINMIŞTI

Adnan Zanburkan, görevden alma kararlarına hiç yabancı değil. Meslek hayatı boyunca 7 kez görevden alınan Zanburkan, son olarak iki hafta önce mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararıyla görevine dönmüştü. Ancak müdürlük görevi 5 dakika sürmüştü. Zanburkan, mahkeme kararıyla göreve dönmesinden 5 dakika sonra görevden alınmıştı. Son görevden alma kararıyla Zanburkan, bir yılda üçüncü kez görevden alınmış oldu.

AV. GÖKÇE YARGIYA GİDECEĞİZ
Zanburkan’ın avukatı ve Kocaeli Barosu Başkanı Sertif Gökçe, kararın hukuka aykırı olduğunu belirterek, mahkemeye gideceklerini belirtti. Gökçe, “Şu anda yapılan işlem tamamıyla hukuka aykırı. Çünkü Zanburkan, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararıyla görevine döndü. Son görevden almayla ilgili davası bitmemiş daha. Bu nedenle işlem tamamen hukuka aykırı. Mahkeme kararı yok sayılıyor. Bakanlık, ben mahkemenin kararını iki hafta uyguladım sonra geri aldım diyor. Bu mahkeme kararını uygulamamak demektir. Ama bu sefer uzun sürmüş 2 hafta bir öncekinde 5 dakika sürmüştü görevden alınması” ifadelerini kullandı.

TAZMİNAT DAVASI GELECEK
Avukat Gökçe, kararı muhabirimizden duyduğunu belirterek, müvekkili Adnan Zanburkan ile görüştükten sonra tazminat davası açıp açmamaya karar vereceklerini söyledi. Gökçe, “Tazminat talebimiz büyük ihtimalle olacak. Yargıtay’ın bu konuda içtihat niteliğinde kararları var” dedi. 

Emrah Taştan
Bizim Kocaeli
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar