banner864

Birgül Ayman Güler: Adli sicil kayıtları silinsin 04 Şubat 2015, 18:39

Balyoz kumpasında, hak ihlali kararı ile cezaların dudurulmasına rağmen adli sicil kayıtlarının silinmemesi nedeniyle yaşanan mağduriyet meclise taşındı. İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, sicil kayıtlarının silinmesi için kanun teklifi verdi.
 Anayasa Mahkemesi hak ihlali kararı verdi, cezaevleri boşaldı ancak kumpas davalarındaki mağduriyetler sona ermedi. Kanun boşluğundan dolayı  Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne taşındı. 
İzmir Bağımsız Milletvekili Birgül Ayman Güler, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne taşıdı, soruna çözüm olacak bir düzenleme önerdi. Güler, Adli Sicil Kanunu'na bir madde eklenmesini istedi. Madde ile Anayasa Mahkemesi'nin ihlal kararı verdiği dava ile ilgili adli sicil kaydının silinmesini teklif etti.

Güler, "Kumpas mağduru bu insanlar, Anayasa Mahkemesince adil yargılanma hakkının ihlal edildiğinin kabul edilmesiyle birlikte bu kişiler özgürlüklerine kavuşmuş, ancak adli sicildeki mahkumiyet kayıtları nedeniyle mesleklerine kavuşamamışlarıdır" şeklinde konuştu.

Mevcut kanunda yaşanan boşluk nedeniyle, Balyoz davasında hak ihlali kararı verilerek cezalar durdurulmasına karşın adli sicil kayıtları silinmedi.

Balyoz davasına bakan mahkeme heyeti talepler üzerine, Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü'ne yazı yazılarak konuyu iletmeye karar vermişti.

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar