banner864

"BM kararı olursa saygı duyarız" 15 Ekim 2014, 16:28

Suriye'deki Kürt gruplar, Mesud Barzani'nin ev sahipliğinde Duhok'ta bir araya geldi. Toplantıya PYD Eş Başkanı Salih Müslim de katıldı. Barzani, "Erbil ile Kobani arasında benim için fark yok" dedi, Kürt grupları birlik olmaya çağırdı. Türkiye'nin tampon bölge talebini değerlendiren Müslüm, "Türkiye'nin alacağı tek taraflı kararlara karşıyız" dedi, tampon bölge için BM kararını şart koştu.
Suriye'deki Kürt gruplar Barzani şemsiyesi altında buluştu.

Duhok kentindeki toplantıya, PKK'nın Suriye kolu PYD'nin yanı sıra, Suriye Kürt Ulusal Koalisyonu ve Demokratik Toplum Hareteketi temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Kürt gruplara anlaşmazlıkları bir yana bırakıp birleşme çağrısı yaptı. Barzani, "Benim için Erbil ile Kobani arasında fark yoktur" dedi.

Zirve sonrası gazetecilere konuşan PYD Eşbaşkanı Salih Müslim de birlik çağrısı yaptı,  Suriye’deki durumu takip için Kürt siyasi partilerin katılacağı ortak komisyonlar kurulacağını söyledi.

Müslim, Türkiye'nin tampon bölge talebini de değerlendirdi. Tampon bölge konusunda Türkiye tarafından alınacak tek yanlı kararlara karşı olduklarını belirten Müslim, "Birleşmiş Milletler'den karar çıkarsa saygı duyarız" dedi.

Müslim, Erbil'den silahların da coğrafi şartlar nedneiyle kendilerine ulaşamadığını kaydetti.

Suriye'deki Kürt gruplar, Temmuz 2012'de Barzani'nin çağrısı ile Erbil'de bir araya gelmiş, PYD ve 15 Kürt partisi Suriye Kürt Ulusal Konseyi'ni kurmuştu. Ancak daha sonra PYD, mutabakatı bozarak tek başına hareket etme kararı almıştı

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder