BOP güncellemesi 17 Kasım 2013, 21:14

Başbakan Erdoğan Diyarbakır'da, Amerikan'ın Büyük Ortadoğu Projesi'ndeki görevini bir kez daha ilan etti. Bismil'de "Diyarbakır Kutup yıldızıdır" diyen Erdoğan, bu projeyi ilk kez 2004 yılında açıklamıştı. Erdoğan, Diyarbakır'ı da Ortadoğu'yu kan gölüne çeviren BOP'un yıldızı yapacaklarını söylemişti.
Barzani'nin Diyarbakır ziyareti sırasında Başbakan Erdoğan, Amerikan planlarındaki rollerini yeniden gündeme getirdi. Bismil'deki törende konuşan Erdoğan, "Diyarbakır Kutup yıldızıdır" dedi.

Bu ifade Erdoğan'ın Büyük Ortadoğu Projesi kapsamındaki hedeflerini bir kez daha hatırlattı. Aslında Erdoğan Diyarbakır'ı BOP'un yıldızı yapma görevini 16 Şubat 2004 tarihinde ilan etmişti.

BOP'un Eşbaşkanı olduğunu da duyuran Erdoğan, Fatih Altaylı'nın teke tek programına çıkmadan önce ABD Başkanı Bush’la görüşmüştü.

Erdoğan bu sözlerin gereğini bir süre sonra yerine getirmeye başladı. Başbakan BOP strajisine uygun olarak 2005’te Diyarbakır Açılımı’nı, 2009’da Kürt Açılımı’nı, 2013’te de Öcalan Açılımı’nı başlattı.

Gelinen noktada açılımda Barzani aşamasına geçildi.

ulusalkanal.com.tr
 
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar