banner864

Bozdağ: Yargıtay saygısızlık yaptı! 03 Eylül 2014, 18:10

Adli Yıl Açılış töreninde Yargıtay'la karşı karşıya gelen hükümet, törenleri tamamen kaldırmaya hazırlanıyor. Tören sonrası Adalet Bakanı Bekir Bozdağ harekete geçti. Yargıtay'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'saygısızlık' yaptığını savunan Bozdağ, "adli yıl açılış törenlerinin yasal zorunluluk olmaktan çıkaracağız" dedi.
2013'te yaşanan bu görüntülerin ardından 2014 yılı Adli Yıl açılış Töreni AKP hükümeti açısından oldukça sancılı geçti.

Feyzioğlu'nun kürsüye çıkıp konuşma yaptığı törene, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet yetkilileri katılamadı.

Eleştirilerin odağında olan hükümet, Yargı'ya müdahale için harekete geçti. Adımı atan ise bizzat Adalet Bakanı oldu.

Milliyet Gazetesi'ne konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yargıtay'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'saygısızlık' yaptığını savundu.

"Yargıtay, Cumhurbaşkanı yerine Türkiye Barolar Birliği Başkanı'nı tercih etti. Bu fevkalade büyük bir saygısızlıktır. Bu açıklandıktan sonra bizim bu toplantıya katılmamız zaten söz konusu değil. Yasal bir gerek olsa anlarız. Yargı bağımsızlığı, hukuk devletiyle hiçbir alakası yok"


Bozdağ Yargıtay'daki adli yıl açılış törenlerinin kaldırılacağını söyledi.

"Yargıtay, barolar, herkes Adli Yıl açılışı yapabilir. Bu noktada tam bir Hürriyeti egemen kılmak daha yerinde olur. Bir hürriyet getirmek ve tekelciliğe son vermek doğru olan adımdır. Sadece Ankara'da konuşmacının tayin edildiği düzenlemeye gerek yok"

Bakan Bozdağ, Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu seçimlerine hükümetin müdahale ettiği eleştirilerini de yalanladı.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

Emre ikan :

Sayginin gostergesi elestiriye gosterilen tepkidedir. Saygidan bahsederken biraz elestirilere olan tepkilerinize bakin, kendinizde gorebilirsiniz...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar