Bu dava başka dava 01 Kasım 2013, 20:08

Ev hanımı, aşçı, inşaat çalışanı, seyyar bayrak satıcısı, bilgisayar programcısı ve üniversite öğrencileri Haziran direnişi davasında buluştu. 20 kişinin 7 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşmasına kimlik tespitinde bu tablo ortaya çıktı.
Bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek'in de yargılandığı davada ön savunmalarını yapan isimler, polisin müdahale sonrası gözaltılarda nasıl sorumsuzca davrandığını anlattı. 

Sarıçiçek kendilerine engel olan polisin pasaportunu gösteren turistlere yol verdiğini anlattı. "Geçmek için Amerikan vatandaşı mı olmak mı lazım?" sözleriyle isyan edince gözaltına alındığını söyledi.

Ev hanımı Fadime Sarak da yolda yürürken yanlarına gaz bombası düştüğünü anlattı. Sarak Kızının "polise yürüyen insanların üzerine neden gaz bombası atıyorsunuz?" sorusuyla gözaltına alındıklarını belirtti.

Aşçı olan Yılmaz Aktaş'ın gözaltına alınma gerekçesi de aynı. Polisin yaşlı birine müdahale ettiğini gören Aktaş, "yapmayın" deyince gözaltına alındığını anlattı.

Üniversite öğrencisi Elif Cansu Uzun da arkadaşıyla Cihangir'de bir çay bahçesinde oturduğu sırada kimlik kontrolüyle gözaltına alındığını açıkladı.

Hakimin inşaat teknikeri Ahmet Özdemire "sıkılan su parfüm gibi miydi?" sorusu da dikkat çekti. TOMA'dan sıkılan suyun etkisiyle savrulup yere düşerek yaralandığını söyleyen Özdemir, gözünü açtığında gözaltına aldığını belirtti.

İstanbul 9. Asliye Ceza Mahkemesi, İtalyan foto muhabiri Mattia Cacciatori'nin savunmasının alınması için İtalya'ya yazılmasına karar verdi.

Bayrak sastıcısı Ali Sarıçiçek ile birlikte 7 kişi 6 Temmuz'da tutuklanarak 8 gün cezaevinde kalmıştı.

ulusalkanal.com.tr
 

Yorumlar

serkan acarel :

durmak yok, ileri demokrasine devam ! sanki türkiye de bagimsiz adalet ve hukuk kaldida ! akp liler örümcek agi gibi her yere kendi adamlarini dizdi, soktu, koydu, ondan sonra da utanmadan bagimsiz adalet den konusuyorlar

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar