banner864

Bu hafta üç ayrı düzenleme var 09 Şubat 2014, 15:44

Meclis’i bu hafta yoğun bir gündem bekliyor. Kamuoyunun merakla beklediği 3 ana başlık var. Bunların en önemlisi ise özel görevli mahkemelerin kaldırılması yasa tasarısı. Tasarının Salı günü Adalet Komisyonu’nda görüşülmesi bekleniyor.
Meclis'in bu haftaki gündeminde, kamuoyunun merakla beklediği üç ayrı düzenleme var. Bunlardan en önemlisi, 22 maddelik yargı paketi.

Adalet Komisyonu yargı paketini görüşmek üzere 11 Şubat Salı günü toplanacak. Pakette en dikkat çekici nokta, Özel Görevli mahkemelerin kaldırılması ile ilgili madde. Bu maddeye göre, Özel Görevli Mahkemeler kapatılacak. Onların baktığı davalar ise, suçun işlendiği yerlerdeki ağır ceza mahkemelerine devredilecek.

Özel Görevli mahkemelerin alanına giren suçlarda uygulanan azami tutukluluk süresi ile ilgili bir ifade yer almıyor. Ayrıca kişisel verilerin korunmasını ihlal edenler ve kaydedenlerle ilgili cezalarda düzenleme yapılacak.

AKP’nin, açılım paketi de bu hafta Anayasa Komisyonu'nda görüşülecek. Pakette Kürtçe eğitim veren özel okulların açılmasına imkân sağlayacak maddeler bulunuyor.

Meclis Genel Kurulu’nda ise, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarına soruşturma iznini Başbakan'ın onayına bağlayan "Askerlik Kanunu" tasarısı olacak. Tasarının tamamı Genel Kurul’da oylanacak. Tasarının oylanmasının ardından, AFAD ile ilgili düzenlemeleri de içeren "torba kanun teklifi" nin görüşmeleri yapılacak.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

MİSAFİR :

2 yildir söz verdikleri cocuklarin rapor eziyetini bir turlu bir maddeyi yasallastiramadilar yargiyla oynasmaktan

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder