banner864

Bu hastalık tarihe karışacak! 09 Temmuz 2014, 10:52

Genetik bir hastalık olarak bilinen ve dünya nüfusunun yüzde 3’ünü etkileyen sedef hastalığı sorun olmaktan çıkacak. Bilimadamları hastalığın tedavisinde yüzde 98 olumlu sonuç alan ilaç geliştirdi.
Hurriyet'ten Meltem Özgenç'in haberine göre, en sık karşılaşılan cilt hastalıklarından biri olan, deriyi çeşitli derecelerde kaplayan kızarıklık, pullanma, kalınlaşmaya neden olan sedef hastalığı, ağrı, kaşıntı, kuruma, kanama gibi geniş ölçekte bulgulara neden oluyor. Genellikle yaşam boyu süren hastalığa neden olarak genetik yatkınlık ve çevresel faktörler gösteriliyor.

Novartis Firması İsviçre’de hastalar için yenilik toplantısı düzenledi. Sedef hastalığı için geliştirilen yeni ilacı İsveç Stokholm Karolinska Enstitüsü’nden Prof. Dr. Mona Stahle şöyle anlattı:

DEPRESYONA NEDEN OLUYOR

“Sedef Hastalığı, sadece cilt hastalıkları içerisinde değil, tüm kronik hastalıklar içinde hastayı en olumsuz etkileyen ve toplumsal hastalık yükü en ağır hastalıklardan birisi. Hastaların sosyal yaşamları olumsuz etkileniyor, iş güç kayıpları ve okula devamsızlıkları artıyor. Hastalar utanma duygusu, alışverişe gidememe, yakınlarıyla sorunlar yaşama, ruhsal bozukluklar ve depresyon gibi pek çok olumsuz durum yaşıyorlar. Ayrıca sürekli ilaç kullanmak zorunda olmaları da hastaları olumsuz etkiliyor.

DİĞER HASTALIK RİSKLERİ ORTADAN KALDIRILMALI

Hastalığın tedavisinde temel amaç, deri lezyonlarının geriletilmesi ve eşlik eden hastalıkların da kontrolüdür. Hastalar metabolik sendrom ve diabet açısından yüksek risk grubu. Kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon da sedefe sıklıkla eşlik edebiliyor. Ayrıca eklem romatizması da hastaların yüzde 20’sinde ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle, hastalık tedavi edildiğinde bu risleri de ortadan kaldırmış oluyor.

16. HAFTADA 98 İYİLEŞME

Son yıllarda özellikle biyolojik tedavi alanında, hastalığın oluşmasından sorumlu olduğu düşünülen pek çok proteine karşı ilaç geliştiriliyor. Bu ilaçlar, yeni teknoloji ürünleri olması dolayısıyla hastalığı oluşturan temel iltihabi mekanizmayı durduruyor. Bu ilaçların da hekimlerin kullanımına sunulmasıyla 16. hafta itibariyle sedefli hastaların sosyal izolasyondan kurtularak yaşama daha çok katılması ve daha iyi bir yaşam kalitesine ulaşması hedefleniyor.

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar

Uğur Kaya :

Bu bilinen bir tedavi şekli ama çoook fazla yan etkisi var.Örn:KANSER Bağışıklık sistemi hastalığı olduğu için immun deriye saldırıyor.Bunu önlemek amacı ile vucuda bağışıklık sistemini meşgul edicek zararsız bir mikrop veriliyor ve hastalık geçici olarak ortadan kaldırılıyor.Mikrop sürekli verilir ise hastalık duruyor.Ancak bağışıklık sistemi verem gibi yada kanser gibi diğer hastalıklar içinde duruyor.Devamlı doktor gözetiminde olmak zorundasınız ve çok ağır sedef hastalarına öneriliyor.Velhasıl Bağışıklık sisteminin neden deriye saldırdığını bulmadan bu işe çözüm bulmak imkansız.

Ufuk :

özellikle novartis'se kim olursa olsun dikkat etmekte fayda var.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar