banner864

Bu iddia doğruysa koltuktan eder 20 Mayıs 2014, 14:13

'Soma Holding'e 1 milyar TL hayali ödeme yapıldığı iddiası doğru mudur?'
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Özellikle seçimler öncesinde seçmenlere dağıtılan kömürlere karşılık Soma Holding'e sadece 2011 - 2014 ( 29 Mart tarihi itibarıyla ) yılları arasında düzenlediği naylon faturaların karşılığında kamu kaynaklarından en az 1 Milyar TL. hayali ödeme yapıldığı iddiası doğru mudur?" diye sordu.

Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM'ye sunduğu soru önergesi şöyle;

"1- Soma Holding bünyesindeki maden şirketlerinin ve Alp Gürkan ile Can Gürkan'ın ortaklıklarının bulunduğu diğer maden şirketlerinin Türkiye Kömür İşletmelerine 2005 - 2014 ( 30 Nisan itibarıyla ) yılları arasında sattığı kömür miktarı yıllar bazında ne kadardır?
2- Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından 2005 - 2
014 ( 30 Nisan itibarıyla ) yılları arasında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. ye kömür satın alımları için yapılan ödemelerin yıllar bazında toplam tutarları ne kadardır?

3- Soma Holding bünyesindeki maden şirketlerinin ve Alp Gürkan ile Can Gürkan'ın ortaklıklarının bulunduğu diğer maden şirketleri ile TKİ arasında yapılan tüm protokollerin içerikleri nelerdir? Birer nüshaları soru önergemize verilmesini beklediğimiz yanıtta ekte sunulabilir mi?

4- Soma Holding bünyesindeki maden şirketlerinin ve Alp Gürkan ile Can Gürkan'ın ortaklıklarının bulunduğu diğer maden şirketleri ile TKİ arasında yapılan tüm Rödevanz Sözleşmelerinin içerikleri nelerdir? Birer nüshaları soru önergemize verilmesini beklediğimiz yanıtta ekte sunulabilir mi?

5- Özellikle seçimler öncesinde seçmenlere dağıtılan kömürlere karşılık Soma Holding'e sadece 2011 - 2014 ( 29 Mart tarihi itibarıyla ) yılları arasında düzenlediği naylon faturaların karşılığında kamu kaynaklarından en az 1 Milyar TL. Hayali ödeme yapıldığı iddiası doğru mudur?

6- Soma Holding'in naylon fatura düzenlediğine dair Maliye Bakanlığı'na iletilen ihbarların edildiği iddiası doğru mudur?

7- Maliye Bakanlığı'na Soma Holding in naylon fatura düzenlediği ile ilgili yapıldığı iddia edilen ihbarların 2005 - 2014 ( 30 Nisan itibarıyla ) yılları arasındaki sayısı nedir?

8- Söz konusu ihbarlarla ilgili olarak Maliye Bakanlığı nın uyguladığı işlemler nelerdir?"

ANKARA (DHA)

Yorumlar

sayim öz :

bu nu herkez biliyor bilmemezlige vuruyor devletin parasıyla seçime gittiler altın külceler zaraf tarafından kömür maden sayibi tarafından oy madencilertarafından korku dünyası tayip tarafından korkan işçiler tayibe oyverdi ve öldürüldüler

handan baysal sahin :

Ortaya çıkan belgelenen o kadar aci gerçekler nasıl ortulduyse bu da aynen örtbas edilecek ve aynı nakaratlar dinlenecektir....

recep aslan :

Kul hakki parayla odenmez komurlerdeki ter uykusuz yorgun dusun gozler allah islah etsin bide dinle insanlara yaklasiliyor allahindan bulsunlar nedim

Kamil AKYÜZ :

dürüstçe doğru bilgiler verilmeli bu sorulara. bir gün gelir iktidar düşerse gelecek iktidar tüm kayıtları ortaya dökecektir. işte o zaman yanlışlıkların hesabı çoook kötü sorulur. babacan iyi düşün.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder