Bu iddia MİT'i karıştıracak! 27 Nisan 2014, 19:45

Fransa IŞİD terör örügütünün kaçırdığı 4 gazeteci için 18 milyon dolar fidye ödedi, fidye MİT aracılığıyla gönderildi. Bu iddiayı Almanya’da haftalık yayınlan Focus dergisi ortaya attı. Haber, Brüksel’deki NATO kaynaklarına dayandırıldı.
Irak Şam İslam Devleti'nin Suriye'de kaçırdığı 4 Fransız gazeteci için Paris'in 18 milyon dolar fidye ödediği öne sürüldü.

Türkiye'nin fidye ödemesinde devreye girdiği ve paranın örgüte MİT aracılığıyla gönderildiği iddia edildi. İddiayı, Almanya’da haftalık yayınlan Focus dergisi ortaya attı.

Dergi, Brüksel’deki NATO kaynaklarına dayandırdığı haberinde ödemenin Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından yapıldığını yazdı.

Habere göre fidye parası, Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian tarafından Ankara’ya bizzat getirildi. Fransız istihbaratının kaçırılan gazetecilerin tutulduğu yeri başından beri bildiği, ancak sıcak çatışma bölgesinde bir operasyonu göze alamadığı vurgulandı.

Fransız gazeteciler Didier François ve Edouard Elias 6 Nisan’da Halep yakınlarında, Nicolas Henin ve Pierre Torres ise 22 Haziran’da Rakka’da kaçırılmıştı. Gazeteciler, 20 Nisan’da Suriye sınırında Türk askerleri tarafından bulunmuş ardından Fransa Hava Kuvvetleri’ne ait bir uçakla Fransa’ya gönderilmişlerdi.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da geçen hafta konuya ilişkin açıklamasında, Fransa hükümetinin kesinlikle fidye vermeyeceğini vurgulamıştı.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar