Bu ilde seçimler iptal edildi! 06 Nisan 2014, 08:40

15 kez oy sayımının tekrarlandığı Ağrı'da bu kez yerel seçim iptal edildi. İl seçim kurulunun aldığı karara göre, Ağrılılar 1 Haziran'da bir kez daha sandık başına gidecek.

AĞRI'DA SEÇİM İPTAL paylaşan: ulusalkanal
Seçimlerin en tartışmalı geçtiği illerden biri olan Ağrı'da yeniden sandık başına gidilecek. 15 kez oy sayımın tekrarlandığı kentte, İl seçim kurulu seçimin iptaline karar verdi. 1 Haziran'da yeniden seçim yapılması kararlaştırıldı.

30 Mart seçimlerinden, BDP'nin adayı Sırrı Sakık 10 oy farkla birinci çıktı. Bunun üzerine AKP seçimlere 15 defa itiraz etti. Oy pusulaları yeniden sayıldı. Sonuç değişmedi.

Bu kez önce BDP'liler ardından da AKP'liler seçimin iptali için dilekçe sundu.

Ağrı Merkez ilçe seçim kurulu, muhtarlık hariç bütün seçimlerin yenilenmesine karar verdi. Sabaha karşı alınan karara göre seçimler 1 Haziran’da tekrarlanacak.

Adaylar kararın ardından adliye binası önünde açıklama yaptı. AKP'li aday Hasan Arslan seçimlere hile karıştığını söyledi.

Ağrı'daki olaylar Diyarbakır'a da sıçradı. Yüzü maskeli bazı kişiler Ağrı'da oyların yeniden sayılmasını protesto etmek için karayolunu kapattı. Bölgede görevli askerlere ses bombası ve havai fişeklerle saldırıldı. Grubu dağıtmak için gaz bombası ve tazyikli su kullanıldı.

Olaylarda 3'ü asker 8 kişi yaralandı. 25 kişi de gözaltına alındı.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar