banner864

Bu tarihten itibaren yasak! 25 Temmuz 2014, 09:41

Müezzinoğlu: Açık havada sigara yasağı 1 Ekim’de başlıyor. Sigara paketi kararacak, marka ismi kodlanacak
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sigara başta olmak üzere tütünle mücadelenin yeni yol haritasını anlattı. Selanik gezisine davet eden Müezzinoğlu Başbakanlık’a ait özel uçakta yeni sigara yasaklarının çerçevesine yönelik ayrıntılı bilgiler verdi. Milliyet’ten Abdullah Karakuş'a konuşan Bakan, şunları söyledi:

* EN GEÇ 1 OCAK 2015

2014-2018 Tütünle Mücadele Strateji Raporunun son hali hazırlandı ve Başbakanlığa gönderildi. Şu anda üzerinde son çalışmalar yapılıyor. Sigaraya ilişkin yeni yasaklar ve denetimler 1 Ekim 2014’te paket düzenleme olarak başlayacak. Kanuni ve yasal düzenlemeler yetişemezse uygulama tarihi en geç 1 Ocak 2015 olarak belirlendi.

* KARA PAKET OLACAK:

Dünyada sadece Avustralya’da 2012’de uygulamaya başlayan kara paket uygulamasını Türkiye, Avrupa ve Asya kıtasında ilk uygulayan ülke olacak. Sigara paketleri tek ve düz renk olacak. Markaları ve amblemleri silinecek. Sigaralar isimleriyle değil numaralı kod isimleriyle satılacak. Böylelikle sigara paketleri çocuklar için cazip bir algı oluşturmayacak. İletişim uzmanları kara paket üzerinde çalışmalarını devam ettiriyor. Biz 1 Ekim’de uygulamaya başlarız kim dava açarsa açsın. * AÇIK

ALANIN 4’TE 3’ÜNDE İÇİLMEYECEK:

Yeni yasak paketi Hastane bahçesi, okul bahçesi, park, cafe, restoranların açık bölümlerini kapsayacak. Nargile kafeler dahil, tüm yiyecek içecek hizmeti veren mekanların açık alanlarında, sigara içmek kısmen yasaklanacak. Açık alandaki masaların sadece 4’te 1’i sigara içenler için ayrılacak. 4’te 3’lük bölümü sigara içmeyenlere tahsis edilmesi yasal zorunluluk olacak. Uymayanlara, kapalı alandaki sigara içme cezaları uygulanacak. Sigara denetimleri kaymakamlıklardan alınarak valiliklere verilecek. Böylelikle zabıta yerine polis sigara denetimi yapacak.

Yorumlar

Çınar K. :

Bu işler yasaklama zihniyeti ile çözülmez. Sadece bilinçlendirerek baş edebilirsin. Gelecek nesillerde artarak devam eder bu şekilde.

Şenel Çömlekçi :

İnşallah uygulanır daha öncekide başında uygulanmıştı sonra kimse yasaklara uymadı kontroller sık yapılsa harika olur ben 8 sene oldu bırakalı şimdi kokusuna dayanamıyorum iğrenç geliyor umarım bu sefer başarıyı yakalarız

Abdul cabbar :

iyi bir uygulama takdir edilir de, ote yandan insanlar 1965 model arac kullaniyor egsoz gazi cok fena. hele dizel kamyon otobus gibi buyuk aracalardan cikan egsoz gazi, bazi sehirlerin ustune bulut gibi cokuyor. sen sigarayi yasaklasan ne olur?

ŞABAN DOĞRU :

bu kadar yasaklar yerine, siğara fabrikalarını kapatıp, ülkeye siğara girişini yasaklasınlar. hani, ışid'çiler siğara içkiye karşılar ama kelle kesip kalp yerler dendiği biği bunlarında düşüncesi.aynı onlarınkine benziyor.

akrep :

Tam tersi sigara icen cocuk sayisi artacak,cunku kod adıyla istemek cazip gelecek.Cocuklar arasinda bu is muthis pirim yapacak.Tuzak hep bunlar.

marjinalim :

Ama egsos dumanını koklarsin değil mi. Senin pis arabanın egsosunu bana solutturmaya ne hakkın var

jimbo :

sevindim. alkolu severim, sigaranin kokusuna dayanamam. sigara icince baskalarini rahatsiz ediyorsun. kimse beni sigarinin pis dumani ve kokusunu koklamaya zorlayamaz.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar