banner864

Burhan Kuzu, Perinçek'e tazminat ödeyecek 16 Kasım 2013, 10:22

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı AKP'li Burhan Kuzu bir televizyon kanalında İşçi Partisi ve Genel Başkanı Doğu Perinçek hakkında söylediği sözler nedeniyle tazminata mahkum edildi.
Burhan Kuzu, 8 Aralık 2010 tarihinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde katıldığı bir panelde öğrencilerin yumurtalı eylemi ile karşılaştı. Kuzu bir süre sonra, A Haber kanalında katıldığı programda eyleme ilişkin açıklamalarda bulundu. 
80 öncesi öğrenci kavgaları yaşandığını belirten Kuzu “5 bin genç öldü. Bugün bunun düğmesine basanlar, bunun düğmesine basan alçaklar. Bu, hükümeti yıkmak için, devirmek için. Sebep odur. Sokağa dökmek istiyorlar bu öğrencileri” ifadelerini kullanmıştı.
Kuzu “Halkevleri ve İşçi Partisi'nin, Doğu Perinçek'in buradaki uzantıları, bu iki grup bir araya gelerek bugün bunu yapanlar” demişti. Bunun üzerine İşçi Partisi ve Doğu Perinçek'in avukatları hakaret nedeniyle Kuzu'ya 30'ar bin TL'lik manevi tazminat davası açtı. 
İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 3 yıl süren dava 12 Kasım'da karara bağlandı. Kuzu'nun İşçi Partisi ve Doğu Perinçek'e ayrı ayrı faiziyle 2'şen bin TL tazminat ödemesine hükmedildi. Kararı Aydınlık'a değerlendiren Beste Dönmez, kararın iki yönü olduğunu belirterek şunları söyledi: “Birinci yönü, kişilik haklarına saldırı kabul edilmiştir. Saldırının kabul edilmesi olumludur. Kararın ikinci yönü ise şudur; tazminat miktarının caydırıcı olması gerekir. Ancak verilen tazminat miktarı caydırıcı olmanın ötesinde adeta özendirici niteliktedir. İşçi Partisi ve Doğu Perinçek'e 2'şer bin TL tazminat ödenmesi komiktir. 'Veririm parasını, hakaret ederim' düşüncesi yaratmaktadır. Bu yönüyle kararı temyiz edeceğiz.”

Aydınlık

Yorumlar

Arif yildıran :

Ömrümde rastladığım en geveze ve boş biri! Hukuk değil ama guguk prof. Olabilir!

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar