banner864

Büyük İstanbul Tüneli projesi açıklandı 27 Şubat 2015, 18:34

Büyük İstanbul Tüneli projesi açıklandı. İstanbul boğazına 3'üncü ve bu kez 3 katlı geçiş tüneli yapılacak. İçindeyse otoyol ve metro hattı olacak. Proje ile Küçüksu ile Gayrettepe, Hasdal ile Ümraniye birbirine bağlanacak. Tünel tamamlandığında Hasdal kavşağından Ümraniye kavşağına 9 dakikada geçilebilecek

Büyük İstanbul Tüneli projesi açıklandı paylaşan: ulusalkanal
 İstanbul'un yeni çılgın projesi açıklandı, "Büyük İstanbul tüneli".

Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'a göre, proje hayata geçerse 100 yıl boyunca İstanbul trafiğinin omurgası olacak.

Elvan'ın, "mega proje" olarak tanımladığı tünelle Küçüksu'dan Gayrettepe'ye üç katlı dev bir tüp yerleştirilecek. Uzunluğu 6.5 kilometre ve 3 katlı olacak tünelin en üst ve en alt kalları otomobil geçişlerine ayrılacak. Orta kattan da metro geçecek.

10 aylık çalışma sonrasında ortaya çıkan proje ile 3 katlı tüp geçit, mevcut metro hatları ve karayollarıyla entegre edilecek. Tünel ile Hasdal kavşağından Ümraniye kavşağına kadar 9 dakikada geçilebilecek.

İncirli'den Sögütçeşme'ye yapılacak hızlı metro hattı bu tünelin içinden geçecek. Yeni metro hattının Kadıköy - Kartal- Yenikapı- Sarıyer metrolarıyla bağlantısı olacak. Mega tünelin TEM, E5 ve 3 köprüyle de bağlantısı olacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 9 raylı sistemin tünele bağlanacağını, projenin İstanbul'un trfaik çilesini hafifleteceğini söyledi.

Bakanlığın, 2019 seçimlerine kadar bitirmeye planladığı projenin şuanki maaliyeti 3,5 milyar dolar.


ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar