banner864

''Çadırları yakın'' talimatı veren emniyet müdürüne soruşturma 23 Aralık 2014, 13:54

Taksim Gezi Parkı'nda 30 Mayıs 2013'te sabah karşı 05. 00'te nöbet tutan yurttaşların çadırlarını yaktıran emniyet müdür Ramazan Emekli için soruşturma izni verildi. Türkiye'yi ayağa kaldıran müdahaleler sırasında orantısız güç ve yakın mesafeden gaz kullanılması da soruşturma konusu.
Gezi Parkı'nda nöbet tutan yurttaşların çadırlarının yakılması için talimat veren Emniyet Müdürü Ramazan Emekli hakkında soruşturma izni verildi.

30 Mayıs 2013 tarihinde sabaha karşı 05.00'te kaydedilen bu görüntüler Türkiye'yi ayağa kaldırdı. Zabıtalaqr dönemin İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Emekli aldıkları talimatla Gezi Parkı'na müdagale etmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, müfettiş incelemelerinin ardından Emniyet Müdürü Emekli hakkında soruşturma başlatmak izin istedi. İstanbul Valiliği'nden onay çıktı. Savcılık Gezi Parkı eylemlerini tetikleyen olayla ilgili soruşturma başlattı.

Hazırlanan müfettiş raporunda eylemler sırasın 715 kişinin hukuksuz şekidle gözlatına alındığı belirtildi, yurttaşların saatlerce polis otobüslerinde alıkonulduğu vurgulandı.

Müdahaleler sırasında polisin orantısız güç kullanımı ve insanlara yakın mesafeden biber gazı ile müdahale etmesi de soruşturma konusu.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar