banner864

Çalışan kadına fıtrat şiiri 14 Ocak 2015, 16:58

Şanlıurfa Siverek ilçesindeki bir okul dergisinde yayınlanan "Kadın Hakkı" adlı şiir tartışmalara neden oldu. Şiirin dizelerindeki "Tak yüzüğünü be kadın, evinde otur, koşma. Fıtratını zorlama" gibi ifadeler kadınların tepkisini çekti. Şiiri kaleme alan Türkçe öğretmeni de "Kelimelerin ihanetine uğradım" diyerek kendini savundu.

Çalışan kadına fıtrat şiiri paylaşan: ulusalkanal
Şanlıurfa Siverek ilçesindeki bir okul dergisinde yayınlanan "Kadın Hakkı" adlı şiir tartışmalara neden oldu. Şiirin dizelerindeki "Tak yüzüğünü be kadın, evinde otur, koşma. Fıtratını zorlama" gibi ifadeler kadınların tepkisini çekti. Şiiri kaleme alan Türkçe öğretmeni de  "Kelimelerin ihanetine uğradım" diyerek kendini savundu.

Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'ndeki Şehit Öğretmen Metin Gençdal Ortaokulu'nda hazırlanan 'Kar tanesi' adlı okul dergisinin ilk sayısında bir şiir yayınlandı.

Türkçe öğretmeni Ramazan Kutlu, kaleme aldığı şiirine 'Kadın Hakkı' adını verdi. Ancak o şiir ciddi tartışmalara yol açtı.

Dergide, karakalem peçeli kadın resmi üzerinde yayınlanan şiirin dizelerinde 'tak yüzüğünü evinde otur, evlisin başkalarına umut verme' gibi ifadeler yer aldı.

Tak be yüzüğünü kadın
Evlisin
Sevdiceğin var
Bakma başkalarına
Peşinden koşuşturma
Umut verme…

Şiir'de kadına fıtrat göndermesi de vardı
Ekran yazısı
Evde çirkin, dışarıda güzelsin
Fıtratını zorlama.

Kutlu, 'şiirinin yanlış anlaşıldığını savundu.

Tepkilere neden olan şiire, şiirin öznesi kadınlardan tepki geldi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar