Çanakkale Savaşı'nda Seyit Onbaşı'nın kaldırdığı top mermisini tarttılar 31 Ocak 2015, 16:37

 Seyit Onbaşı'nın sırtladığı top mermisinin ağırlığı net 215 kilo

Çanakkale Savaşları kahramanı Seyit Onbaşı'nın kaldırdığı top mermisi ağırlığının çeşitli kaynaklarda değişiklik göstermesi üzerine Alan Kılavuzları Rıdvan Arı ile Zafer Aydoğan değişik bir araştırma yaptı. Mecidiye Tabyası'nda sergilenen savaştan kalma top mermisini hassas kantarla tartan araştırmacılar, Seyit Onbaşı'nın sırtladığı net ağırlığın 215 kilo olduğunun belirlendiğini söyledi.

Çanakkale'de; 1915 yılında 2'nci Ağır Topçu Tugayı 4'üncü Ağır Topçu Alayı 2'nci Topçu Taburuna bağlı 5'inci bataryanın Mecidiye Tabyasındaki 3 No'lu topunda görevli Havranlı Seyit Onbaşı'nın sırtlayarak kaldırdığı ve topun namlusuna sürdüğü, İngiliz Ocean zırhlısının batıran merminin ağırlığının Genelkurmay Başkanlığı kayıtlarındaki gibi 215 kilogram olduğunu göstermek isteyen Alan Kılavuzları Emekli Topçu Yüzbaşı Rıdvan Arı ile Emekli Öğretmen Zafer Aydoğan hassas kantarla ölçüm yaptı. Çanakkale Savaşları'na ait çok sayıda basılı kitapla internet sitelerinin yanı sıra bölgede ziyaretçi gezdiren rehberlerin de Seyit Onbaşı'nın kaldırdığı merminin 276 kilo veya daha farklı olarak gösterilmesine ilişkin düzeltmelerin yapılması amacıyla çalışmayı gerçekleştirdiklerini belirten Arı ve Aydoğan, iki arkadaşının da yardımıyla mermiyi battaniye sarıp hassas kantarın üzerine aldı. Hassas tartının göstergesi 219 kilo 200 gramı işaret etti. Battaniyenin ağırlığı düşüldüğünde 100 yıl önce Seyit Onbaşı'nın sırtladığı merminin de ağırlığının bir kez daha 215 kilo olduğunun ortaya çıktığı kaydedildi.

"AMAÇ KAFA KARIŞIKLIĞINI GİDERMEK"

Restorasyon çalışmasından sonra İzmir Narlıdere'deki askeri depolardan getirilerek Mecidiye Tabyası'na konulan top ve iki merminin orijinal olduğunu kaydeden Alan Kılavuzu Rıdvan Arı, şöyle konuştu:

"Top mermisinin ağırlığı için ortaya atılan çok afaki rakamlar var. Bir anlamda bunları ortadan kaldırmak adına böyle bir şey yaptık. Ben, 25 senemi TSK'da geçirdim. Topçu Yüzbaşı olarak emekli oldum. 2004'ten beri de alan kılavuzu olarak görev yapıyorum. Seyit Onbaşı'nın taşıdığı top mermisinin farklı rakamlarla ifade edilmesi dikkatimi çekti. Tarih kitaplarında birçok araştırma yaptım. Ancak net bir rakama ulaşamadım. Alan kılavuzu arkadaşımla birlikte Mecidiye tabyasındaki top mermilerini tartarak sonucu bulmaya karar verdim. Bu top mermilerinin orijinal olduğunu, Seyit Onbaşı'nın kullandığı ile aynı olduğunu biliyorum. Çanakkale'den emaneten dijital bir tartı alarak bunu Mecidiye Tabyasına götürdük. Burada, mermiyi bir battaniyenin üzerine koyup, dört kişi güçlükle tartıya taşıdık. Tartı aleti, 219'u gösterdi. Ardından mermiyi indirip, darasını almak için bu kez battaniyeyi boş olarak tarttık. Karşımıza 215 çıktı. Bunu da fotoğraflarla belgeledik. Kafa karışıklığının bu sayede giderileceğini umuyorum. İşte belge, işte kaynak işte net rakam." DHA

Yorumlar

Abdullah :

şimdiki insanlar bırakın 276 yı 30 kg yi zor taşıyor

Abdullah :

ha 276 ha 215 şimdi onu bile taşıyacak insan yok

İsim vermek istemeyen :

Ya arkadaşlar isterse 1 kilo olsun belki şuan ki hayatımızı ona borçluyuz ?

reco :

adam memleket ugruna o mermiyi kaldirmis,bazilarimiz k...nii kaldirmiyor

doğrucudavut :

276 yı 215 e düşürmek isteyen zihniyet stausburg zaferini nereye düşürmek isteyecektir.halk tv nin çalışmaları şimdiden başladı bile.ama başarılı olamayacaklar

T.C. Gürsoy :

mühimmat atılmadan önce, çekirdek+barut+kovanı ile kaç kilo idi acaba.........

T.C. Cahit :

ha 276, ha 215. ne geregi var bunun, kurcalamak kimin isine geliyor? simdiki babayigitleri görüyoruz. memleket elden gidiyor 3 - 5 kisi haricinde kimse rahatini bozmuyor. asil olan da bu.

Selcuk insel :

tartiya cikarilan top mermisinin icinde barut veya patlayici madde varmiydi acaba. senelerce savastan arta kalan mermi icinde barutlami saklanmis. sanmiyorum. icinde patlayici maddenin olup olmadigini, kantara ici dolu olarakmi bos olarakmi cikarildiginin belirtilmesi lazim. ayrica 215 kg da cok agir. onuda bir insan kaldiramaz. ancak savas sartlarinda motivasyon yuklemesi oluyor mutlaka. yoksa insanlar savasamaz.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar