Çanakkale şehitleri için dünya rekoru kırdı 18 Mart 2015, 16:10

Muğla’nın Datça İlçesi'nde spor yaşamını sürdüren 58 yaşındaki rekortmen tekvandocu Ali Bahçetepe, 16 gaz betonu balyoz ile göğsünün üzerinde kırdırarak, Guinness Rekorlar Kitabı'na bir kez daha adını yazdırmayı başardı. 

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100’üncü yıldönümü nedeniyle, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Salonu’nda noter görevlileri ve hakemlerin gözetiminde gerçekleştirilen rekor denemesi, izleyenlerin yüreklerini ağzına getirdi. Göğsünün üzerine koydurduğu, 60 santimetre uzunluğunda, 20 santimetre eninde, 7 santimetre kalınlığında 16 gaz betonu balyoz darbeleri ile kırdıran Bahçetepe, daha önce 7 saniye 37 salise ile Avustralyalı bir sporcuya ait olan rekoru, 6 saniye 33 salise ile geride bırakarak, adını 16’ıncı kez Guinness Rekorlar Kitabı'na yazdırdı. Bahçetepe'nin rekoru, noter görevlileri tarafından tescil edildi.

Halen 36 beton blok ile kendisine ait olan tek vuruşta en fazla kırış rekorunu geliştirmek için platforma çıkan Bahçetepe, 75 santimetre uzunluğunda, 25 santimetre eninde ve 7 santimetre kalınlığındaki 37 beton bloğu tek vuruşta dirsek darbesi ile kırmayı denedi. Osmanlı Marşı eşliğinde vuruşunu gerçekleştiren Bahçetepe, beton blokların tamamını kırarak, kendi rekorunu egale etti. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin sponsorluğunda gerçekleşen etkinliğin ardından protokol üyeleri, ‘Demir yumruk’ lakaplı Bahçetepe’yi tebrik ettiler. 

'Göğüs üstü kırış' dalında kazandığı başarıyı, Çanakkale şehitlerine ithaf eden Ali Bahçetepe, "Bu rekoru çok istiyordum. Daha önce üç kez başarısız olmuştum. Tekvando kırışında, üç ayrı kategoride Guinness rekoru bana aitti. Göğüs üstü kırış rekoru ise bir başka sporcunun elinde bulunuyordu. Bu kez hedefime ulaştım. Çok iyi bir ekiple bu başarıya ulaştık” dedi.  

Ali Bahçetepe’nin bu güne kadar toplam 15 Guinness Dünya Rekoru ve 25 Taekwondo Dünya Kırış Şampiyonluğu bulunuyor.

Aykut Kurt
ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar