banner864

Çarpıcı iddia: Türkiye bize silah verdi 13 Ekim 2014, 13:29

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, çarpıcı açıklamalar yaptı. Skynews'a konuşan Barzani, AKP Hükümeti'nin Bölgesel Yönetim'e silah verdiğini söyledi.
"Türkiye, Bölgesel Kürt Yönetimi'ne silah verdi". Bu çarpıcı iddia bizzat Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yöneitmi Başkanı Mesud Barzani'ye ait.

"AKP BİZE SİLAH VERDİ"

Skynews Arapça'ya konuşan Barzani, AKP Hükümeti'nin Kürt yönetimine silah yardımında bulunduğunu ancak Ankara’nın konjonktür gerekçesiyle bunun açıklanmasını istemediğini belirtti.

Barzani, "Gerçekleri söylememiz lazım. IŞİD tarafından saldırıya uğradığımız ilk gece İranlılar bize silah dolu iki uçak gönderdi. Bu o an için büyük bir yardımdı. Başkalarından da geldi. Ama gelen ilk silah yardımı İran’dandı. Türkiye’den de beklenirdi, Türkiye de daha sonra gönderdi ama iç konjonktürlerinden dolayı bizden açıklamamamızı istediler. O zaman Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidiyorlardı ve IŞİD’in elinde rehineleri vardı." diye konuştu.

Türkiye'nin IŞİD'in elindeki rehineler nedeniyle çekinceli davrandığını aktaran Barzani, "Türkiye'den daha hızlı bir yardım ve daha fazla silah bekliyorduk" dedi.

Türkiye'yi dost olartak gördüğünü belirten Barzani, Türkiye'nin Kürdistan bölgesinin gelişimine karşı durmayacağını, ancak bağımsızlık konusunda Türkiye'nin nihai tutumunun ne olacağını ise bilmediğini söyledi.  

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar