banner864

Cemaatçi polisler düzmece belgeleri MİT arşivine nasıl soktuğu ortaya çıktı 13 Ocak 2015, 16:03

Cemaatçi polislerin, Ergenekon operasyonunu başlatabilmek, düzmece belgeleri MİT arşivine nasıl soktuğu ortaya çıktı. Cemaatçi polisler, belgelerin MİT arşivine girmesi için birçok isimsiz ihbar mektubu gönderdi. MİT belgeleri incelemeden arşive koydu. Yargılama sürecinde bunlar, Ergenekonun varlığına delil olarak gösterildi. Sabri Uzun, aynı planın Emniyet İstihbarat Dairesi'ne de uygulandığını anlattı.
MİT, Ergenekon operasyonları öncesinde cemaatçi polisler tarafından oyuna getirildi! Bu bilgiyi, Eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Sabri Uzun açıkladı.

Uzun, Ergenekon şemasının 14 Haziran 2001'de ilk kez kendisine bir şube müdürü tarafından sunulduğunu, operasyonun o tarihte başlatılmak istendiğini açıklamıştı. Ancak operasyon başlatılamadı.

Cemaatçi polisler, düzmece belgeleri imzasız mektuplarla MİT'e ve Emniyet İstihbarat Dairesi'ne göndermeye başladı. Dönemin İstihbarat Başkanı Sabri Uzun süreci İn adlı kitabında anlattı.

Uzun, "2003 yılında, İstihbarat Dairesi Başkanlığı'na, "Sabri Uzun-İstihbarat Daire Başkanı" hitabıyla çok sayıda ihbar mektubu gelmişti. İstihbarat Dairesi, hiç ihbar mektubu gelmeyen bir yerken, 2003'te sanki "vatandaşlarımız" değişim geçirmişti. Özel Kalem Bürosu görevlileri mektupları bana getirdiklerinde ilk paragrafını okuyup "kâğıt kıyma makinesine atıp, hepsini imha edin" dedim." ifadelerine yer verdi.

Sabri Uzun, bu sayede sahte ihbarların arşive girmesini engellediğini belirtti. Ancak MİT imzasız mektupları yasal olmamasına rağmen arşivine koydu. "Ergenekon belgeleri demilen ihbar mektubu ve 6 CD de onlardan bazılarıydı.

Uzun, "O tarihte, İstihbarat Dairesi Başkanlığı'na gelen ihbar mektuplarını Evrak-Arşiv Şubesi'nde kaydettirseydim, yani imha ettirmemiş olsaydım, MİT Müsteşarlığı'na 3 Temmuz 2002 tarihli ihbar mektubu ve ekindeki altı CD gibi, düzmece Ergenekon Davası'na "düzmece deliller" biriktirmiş, "arşiv oluşturmuş" olacaktım." dedi.

Sabri Uzun, MİT arşivine sokulan düzmece belgelerin, Ergenekon'da "delil" olarak kullanıldığını hatırlattı. Komployu yapan Ahmet D. ve Serdal G. adlı polislerin kurduğunu belirtti. Uzun, polis şefleri Ahmet D. ve Serdal G.'nin daha sonra Cemaat tarafından, daha üst görevlere getirildiğini belirtti.

Haber: Naci Eriş
ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar