banner864

Cemaatin Emniyet'teki para musluğu kesildi 15 Temmuz 2014, 13:26

Fethullahçı örgüt, Polis Yardım ve Bakım Sandığı POLSAN'da yönetimi kaybetti. 2011'den beri Fethullahçılar'ın tam hakimiyetinde olan yönetim, örgütün daha önce görevden uzaklaştırdığı Emniyet Müdürleri Mustafa Gülcü ve Faruk Ünsal'ın listesine yenildi.
Polis Yardım ve Bakım Sandığı POLSAN'ı 2011'den beri elinde tutan Fethullahçı örgüt, son genel kurulda yönetimi kaptırdı.

Aydınlık Gazetesi'nden Hikmet Çiçek'in haberine göre, 12 Temmuz'da yapılan POLSAN Genel Kurulu'nda, cemaat ağır bir yenilgi aldı.

Uzun yıllar Cemaat’in kontrolünde olan ve para musluğu olarak tabir edilen POLSAN’da F Tipi örgüt kaybetti. Önceki gün yapılan genel kurulda Emniyet Müdürü Gülcü’nün listesi kazandı

Polis Bakım ve Yardım Sandığı (POLSAN)’nın olağanüstü genel kurul toplantısı; 12 Temmuz 2014 günü TBB Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Uzun yıllardır POLSAN’a egemen olan ‘Cemaat’ yönetimden uzaklaştırıldı. Cemaat’in tasfiye ettiği isimler yeniden yönetime getirildi.

POLSAN genel kurulunda, emniyet teşkilatı içinde “F tipi” örgütlenmeye karşı mücadele ettikleri için önceki yıllarda Cemaat tarafından meslekten uzaklaştırılan Emniyet Müdürleri Mustafa Gülcü ve Faruk Ünsal’ın listesi kazandı. İki müdür de 17 Aralık’tan sonra göreve dönebilmişti. Genel Kurul’da Cemaat’in listesi sadece 15 oy alabildi.

POLSAN NEDİR?


Polis Bakım ve Yardım Sandığı (POLSAN), Emniyet teşkilatı mensupları arasında yardımlaşma ve dayanışma amacıyla bir sosyal yardımlaşma kuruluşu olarak 1952 yılında kuruldu. POLSAN, 1 Ocak 1999 tarihinde onaylanan tüzüğü ile iştirak kurma hakkı kazandı. Ondan sonra da dev bir holdinge dönüştü.

İlk olarak 2000 yılında Ankara Sigorta A.Ş.’yi satın aldı. 2003 yılında POLSAN İnşaat A.Ş., 2004 yılında POLTEK A.Ş., 2010 yılında POLSAN Turizm A.Ş. kuruldu.

POLTEK A.Ş.’ nin Eylül 2011 dönem sonu itibarıyla ödenmiş sermayesi bir milyon TL olarak açıklandı. Gazetelerde POLTEK’in ödenmiş sermayesinin “500 Milyon TL civarında” olduğu yazılınca POLSAN yönetiminin yaptığı açıklamada, bu rakamın, “Sandığın yaklaşık 98 bin üyesinin, kendi iradesi ile ödemiş olduğu aidat ve nemalarının, bir anlamda birikimlerinin toplamıdır” denildi.

POLSAN’ın iştiraki olan ve “Türkiye’nin ilk ozonsuz doğal minareli suyu” olarak reklamı edilen AOÇ ElmacıkSu 2010 yılında kuruldu. Haber gazetelere “Polisler suya 32 milyon TL yatırdı” diye geçti.

Polpet Akaryakıt A.Ş. ise Aralık 2010 tarihinde kuruldu. İlk akaryakıt istasyonu Nisan 2011 tarihinde Yozgat Yerköy’de, ikinci istasyon Ekim 2011 tarihinde Ankara’da İstanbul Yolu Şaşmaz Mevkii’nde Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A.Ş. adıyla açıldı. Aynı yıl içinde açılan istasyon sayısı altıyı buldu.

Gene POLSAN iştiraklerinden olan Highway Outlet, 2011 yılında Bolu’da açıldı. Highway Outlet, “Avrupa’nın en büyük otoyol tesisi” olarak tanıtıldı.

POLSAN, 2010 yılında kurduğu Polsan Portföy Yönetimi A.Ş. ile yerli ve yabancı bireysel ve kurumsal yatırımcıların portföylerini yönetme işine de girdi.

POLSAN; 2014 yılında inşaat, teknoloji ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerini tek çatı altında toplayarak, polisin OYAK’ı olmayı hedefliyor.

Sandığın toplam aktif varlıkları 2011 yılında, 850 milyon liraya (570 milyon dolar) ulaştı. 2010 yılında POLSAN’ın 81 milyon 452 bin 801 lira net kâr elde ettiği belirtildi.

HOLDİNGİN BAŞ İMAMLARI


POLSAN’ın Nisan 2011 tarihli olağan genel kurulunda oluşan yönetim kuruluna Cemaat tam anlamıyla damgasını vurmuştu. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Pek (Başkan), Polis Akademisi Öğretim görevlisi Oğuz Karakuş (Başkanvekili), Eğitim Dairesi Başkanı Mustafa Çankal (üye) isimleri özellikle dikkat çekmişti.

POLSAN’ın eski başkanı Osman Karakuş ise Emniyet içindeki Fethullahçı kadrolaşmada çok kritik bir isim olarak biliniyordu.

Ahmet Pek’in adı ise 2006 yılında dönemin Emniyet Genel Müdür Yardımcılarından Necati Altıntaş ve Personel Daire Başkanı İbrahim Selvi tarafından hazırlanan “Emniyet’teki F-Tipi Yapılanma” başlıklı raporda, “polis içindeki Fethullahçı örgütlenmenin etkin elemanları” adlı listede yer alıyordu. Haftalık Aydınlık dergisinde yayımlanan bu belgenin özelliği “F-Tipi yapılanma” deyiminin ilk kez kullanıldığı belge olmasıydı.

CEMAAT’İN PARA MUSLUĞUYDU


POLSAN’ın Ankara Maltepe’deki genel merkezi hakkında çeşitli iddialar ortaya atılmıştı. Burasının, Cemaat’in dinleme ve istihbarat merkezi olarak kullanıldığı ifade edilmişti. Bunun ötesinde POLSAN, Cemaat’in emniyet içindeki en önemli gelir kaynağı olarak işlev görmüştü. Şimdi Cemaat, bu ‘para musluğu’nu da kaybetti.

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar