banner864

Cemil Çiçek'ten "Erken genel seçim" açıklaması 01 Nisan 2014, 15:35

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, yerel seçimin ardından Ankara kulislerinde sıkça dillendirilen "erken genel seçim" iddialarını değerlendirdi. Çiçek, erken seçimin tehlikeli olduğunu ve ülkenin buna ihtiyacı olmadığını söyledi. Çiçek, PKK ve BDP'nin bölgesel özerklik taleplerine de yeşil ışık yaktı.
Meclis Başkanı Cemil Çiçek, yerel seçimin ardından gündemdeki konularla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

"Erken seçim namludan çıkan mermi gibi" diyen Çiçek,Türkiye'nin erken bir genel seçime ihtiyacı olmadığını söyledi.

"Ben şu an ufukta erken seçim görmüyorum, acil ihtiyaç değil. Bir hükümet sıkıntısı yok. Cumhurbaşkanlığı seçimi için de iki sandık hep söylenir ama partili cumhurbaşkanı olsa bir araya getirmek manalı olabilirdi. Ama iki seçimi bir araya getirmek için bir gereklilik görmüyorum şu anda. Erken seçim yapılınca da erken seçim kararı alanlar hep suçlandı. Bu dolmuşa da gelmemek lazım"

Milliyet'ten Fikret Bila'ya konuşan Çiçek, PKK ve BDP'nin bölgesel özerklik taleplerini de değerlendirdi, "bölgesel değil, Türkiye genelinde yapmak lazım" dedi.

"Sadece bir bölgeye yönelik özel taleplere de gerek yok. Ne yapacaksak Türkiye’nin geneli için yapmak lazım. Talepleri lokalize ederseniz, kolay işi zorlaştırırsınız. Mahalli idarelere daha fazla yetki verecekseniz Bitlis için de Yozgat için de geçerlidir. Avrupa Birliği süreci zaten bu reformların çerçevesini bir ölçüde ortaya koyuyor. AB süreicnin canlanması gerek"

"Dinlemeler bize hayatı zehir etti" diyen Çiçek, hukuka vurgu yaptı.

Türkiye uzunca bir zamandan beri hukuku unuttu. Hukuk bu süreçte epeyce yara aldı ve ikinci plana itildi. Hukukun işletilmesi gerekiyor. Hukuk göz ardı edilerek siyaset yapılamaz. Sadece yargı anlaşılıyor ama kanunsuz dinlemeler, kişisel hakların göz ardı edilmesi, insan onurunun dışlanması dahil birçok konuda hukuku yeni baştan işletmek gerekiyor.

ulusalkanal.com.tr


Yorum Gönder