banner864

Cemil Çiçek'ten kriz uyarısı 06 Nisan 2014, 11:42

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Cumhurbaşkanlığı seçimi için kriz uyarısı yaptı. Çiçek, mevcut sistemde 'yetki kavgası' yaşanacağını söyledi. Cemil Çiçek, "Yetkili ve sorumsuz cumhurbaşkanıyla etkili başbakan arasındaki ilişki sağlıklı olmaz" dedi.
Ağustos ayında yapılacak olan Meclis Başkanlığı seçimi için Meclis Başkanı Cemil Çiçek'ten kriz uyarısı geldi.

Radikal Gazetesi'ne konuşan Çiçek, mevcut sistemde cumhurbaşkanı ve başbakan arasında 'yetki kavgası' yaşanacağını söyledi.

Cumhurbaşkanını halkın seçmesine karşı olmadığını belirten Çiçek, ancak bunun Türkiye’de sıkıntı yaratabileceğini ifade etti.

Çiçek, "Bugünkü sistem GDO’su bozuk bir demokrasi oyunu sahneye koyuyor. Böyle bir sistemin dünyada örneği yok. Cumhurbaşkanı halk tarafından hem de ikinci kez seçilebilecek. Yetkili ama hiçbir sorumluluğu olmayan bir cumhurbaşkanı. Buna karşın halkın seçtiği, parlamentonun çoğunluğunu almış bir başbakan olacak." dedi.

Başbakan ile Cumhurbaşkanı'nın arasında yetki krizi oluşacağını belirten Çiçek, "Yetkili ve sorumsuz bir cumhurbaşkanı ile etkili bir başbakan arasındaki ilişki nasıl olacak? Cumhurbaşkanı ile yargı-yasama ilişkileri nasıl tanzim edilecek? Bu ilişkiler ileri demokrasilere uygun sağlıklı ilişki değildir. Ciddi problemleri bünyesinde taşır." diye konuştu.

Yeni Anayasa'nın oluşturulamadığını ifade eden Çiçek, bu konuda yeni bir düzeneme yapılmasını istedi.

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar

Ejder :

bence sayın cemil çiçek kriz uyarısı yapmıyor.cumhurbaşkanı yetkilerini genişletme sinyali veriyor.yakında meclis gündemine gelecektir.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar