banner864

Cenevre 2'de muhalefet Suriye ile toplantıya yanaşmadı 24 Ocak 2014, 20:17

Cenevre Konferansı'nın ikinci gününde Birleşmiş Mileltler Suriye Özel Temsilcisi Ahdar İbrahimi, Suriye heyeti ve muhaliflerle ayrı ayrı bir araya geldi. Tarafların ortak bir masada buluşması kararlaştırıldı, ancak muhalefet yanaşmadı. Suriye heyeti, muhaleflerin temsil yeteneğinin olmadığını vurguladı. Suriye Dışişleri Bakanı, "Muhalefetin ciddiyetsizliği sürerse konferanstan çekiliriz" dedi.
 İkinci Cenevre Konferansı'nın ikinci gününde, Suriye heyeti ile muhaliflerin yüz yüze görüşmesi için temaslar oldu.

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Ahdar İbrahimi, hem Suriye heyeti hem de muhalifler adına SMDK ile ayrı ayrı görüştü. Görüşmelerde tarafların Cumartesi günü masaya oturması tartışıldı. Ancak muhalifler Suriye ile görüşmeye yanaşmadı.

Suriye Enformasyon Bakanı Umran El Zoubi, muhalefetin tamamı ile temsil edilmediğini belirtti. Zoubi, muhaliflerin kendilerini temsil edecek kişi üzerinde hala anlaşmaya varamadıklarına dikkat çekti.

Muhaliflerin siyasi gerçeklikten yoksun olduğunu belirten Zoubi, "Muhalifler hayal aleminde yaşıyor. İktidarı teslim etme anlaşması imzalanacağından söz ediyorlar. Tüm bu sözler saçmalık ve çocukça. Muhaliflerin ulusal ve siyasi iradeye sahip olduklarından şüpheliyiz" diye konuştu.

Muhalfilerin ciddiyetsizliğinden şikayet eden Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim de, çalışma oturumlarının yapılmaması halinde Suriye resmi heyetinin Cenevre’den ayrılacağını açıkladı.

Ahdar İbrahimi, akşam saatlerinde yaptığı açıklama ile Suriye heyeti ile muhaliflerin Cumartesi günü bir araya geleceğini söyledi.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder