banner864

CHP'de ön seçim günü 29 Mart 2015, 12:43

CHP'de, 7 Haziran seçimlerine girecek milletvekillerini belirlemek için yapılan ön seçim tamamlandı. 760 bin CHP üyesi, aralarında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın da bulunduğu bin 500 aday adayı için oy kullandı. Ön seçimde ilginç anlar da yaşandı. Genel Başkan Kılçdaroğlu kendisi için oy kullanamadı. Eski Genel Başkan Deniz Baykal ise geçersiz oy kullandı.
CHP'de milletvekili adaylarını belirlemek için ilk kez tüm üyelerin katılımıyla yapılan ön seçim tamamlandı.

41 İlde ve 45 seçim çevresinde yapılan ön seçim sabah saatlerinde başladı. Yüksek Seçim Kurulu gözetiminde sandığa giden yaklaşık 800 bin CHP'li, bin 500 aday adayı arasından 301 adayı belirlemek için sandık başındaydı.

2002'den bu yana milletvekili seçildiği İstanbul'dan vazgeçen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim bölgesi olarak İzmir ikinci bölgeyi tercih etti. CHP Lideri, İkametgahı Ankara'da olduğu için burada oy kulandı. Kendisi için oy atamadı.

Eski Genel Başkan Deniz Baykal ise ön seçime Antalya'da girdi. İsminin bulunduğu sandığın başına giden Baykal, oy pusulasını yanlış doldurdu.

Oyunun geçersiz olmasını istemeyen Baykal, sandık görevlilerinden bir pusula daha istedi. Ancak isteği kabul edilmedi.

Başkent Ankara’da birinci bölgede 86 ikinci bölgede 53 aday adayı milletvekilliği için yarıştı. 1'inci bölgedeki seçim yarışında CHP Genel Sekreteri Önder Sav, Hakkı Süha Okay, Eski Ankara Barosu Başkanı Sema Aksoy ve Eski CHP Gençlik Kolları Başkanı Ayhan Yalçınkaya’nın isimleri öne çıktı.

Seçim heyacanın yaşandığı bir başka il de İstanbul oldu. 230 bin CHP üyesi üç ayrı seçim bölgesinde 409 aday adayı için oy kullandı.

Çekişmenin en çok yaşandığı yer ise 2'nci bölgeydi. Aralarında Mustafa Sarıgül, Çetin Soysal, Aykut Erdoğdu, Ercan Karakaş ve Dursun Çiçek'in olduğu 113 aday adayı listelerde ilk sıralara girebilmek için kıyasıya yarıştı.

Oy kullanmak için okullara giden CHP üyeleri giriş kapısından itibaren aday adaylarının tanıtımı için dağıtılan broşürleri topladı. Adaylar çok olunca, eldeki broşürler de biriktikçe birikti.

Okulun bahçesi de aday adaylarının tanıtımı için açılan masalar ile doldu taştı. Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de oy kullananan aday adayları arasındaydı.

CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın da Sarıgül ile aynı okulda ancak farklı sandıklarda oy kullandı.

Çarşaf liste yöntemiyle yapılan oylamada, CHPliler en az 11, en çok 22 aday adayının ismini işaretledi. Saat beş itabiriyle sandıklar kapandı. Hakim denetiminde oy sayma işlemine geçildi.

Ön seçim sonuçları en çok oy alandan en aza doğru sıralanacak. Vekil adaylık sırası kontenjanlar dikkate alınarak yapılacak. CHP yönetimi sırayı değiştiremeyecek.

CHP'de 11 ilde örgüt denetiminde ön seçim yapılmıştı. 30 ilde ise milletvekili adayları genel merkez tarafından belirlenecek.ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder