banner864

CHP, 'iade-i itibar'ı TBMM Başkanlığı'na sundu 04 Temmuz 2014, 12:12

Balyoz davasında hedef alınan komutanara, iade-i itibar edilmesi Meclis gündemine geldi. CHP iade-i itibar için yasa teklifi sundu.
Anayasa Mahkemesi’nin Balyoz kararının ardından tahliye edilen komutanlara iade-i itibar için hazırlanan yasa teklifi Meclis'e sunuldu.

CHP'nin hazırladığı teklifi, Grup Başkan vekili Akif Hamzaçebi Meclis Başkanlığı'na verdi.

Teklifte, Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz Davası'nda "hak ihlali" kararını verdiği, 18 Haziran'ın ’Adil Yargılanma Hakkı ve Özgürlük Günü’ olması istendi.

Açığa alınan, isteği dışında emekli edilen ve ihraç edilen komutanların istekleri halinde görevlerine dönmeleri maddesi teklifte yer aldı.

Komutanların; tutuklulukta, hükümlülükte veya emeklilikte geçirdikleri sürelerin kademe ilerlemesi, derece yükselmesi ve rütbe terfiinden sayılması gündeme getirildi.

Davalar sırasında hayatını kaybedenler de teklifte yer aldı. Hayatını kaybeden komutanların, 18 Haziran 2014 tarihinde olmaları gereken derece, kademe ve rütbesi üzerinden emekli kabul edilmesi, maaş farklarının 10 kat fazlasıyla ödenmesi istendi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

şükrü sevindik :

onlar hem hak hem de halk katında itibarlıdır. ekmeleddinleri başkomutanlığa aday gösterenler mi itibar iade edecek? gülerim tilkinin tavuklara verdikleri özgürlüğe...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder