banner864

CHP'nin "Nevruz mesajı"na tepki göstermemesi dikkat çekti 23 Mart 2015, 10:06

DİYARBAKIR’da Abdullah Öcalan’ın Nevruz kutlamaları kapsamında okunan ve Cumhuriyet ile ulus devlete karşı mesajına Vatan Partisi ve MHP tepki gösterirken, CHP’nin bu konuda suskun kalması dikkat çekti. AKP ile PKK lideri Abdullah Öcalan arasında yürütülen müzakereler sonucunda önceki gün Abdullah Öcalan’ın mesajı Diyarbakır’da okundu. Öcalan’ın açıklamalarına CHP’de sadece Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ile Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz twitter hesaplarında yaptıkları açıklamalarla tepki gösterdi. Aygün, sorunu Cumhuriyete fatura eden Öcalan’ın çözüm için Osmanlıyı işaret etmesini eleştirdi.

Diyabakır’da yapılan Nevruz kutlamalarına en sert tepkiyi Uşak’ta önseçim çalışmaları yürüten CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz gösterdi.

Yılmaz, twitter hesabında yaptığı açıklamada, “ABD ve AKP, terör örgütü PKK’yı barış gücü, Öcalan’ı barış elçisi yaptı. Diyarbakır’da Türkiye’nin bölünme süreci kutlanıyor. Türkiye Cumhuriyeti için uyan Türkiye” çağrısında bulundu.

Bağımsız Milletvekili Birgül Ayman Güler ise Öcalan’ın “anayasal vatandaşlık” vurgusu yaptığı sözlerini eleştirerek, “Mesajına emperyalist-kapitalizme, neoliberalizme karşı çıkarak başlıyor ve bunların üretimi ‘anayasal vatandaşlık’ı şart koşuyor.

Neoliberalizm bizi yıktı deyip, neoliberal anayasal vatandaşlık şartını ileri süren birine ve siyasete ne denir? Aldanıyor değil, aldatıyor. Öcalan’ın AKP ile anlaştığını, şart koştuğunu ilan ettiği ‘anayasal vatandaşlık’, kötü gördüğü emperyalist-kapitalizmin, neoliberalizmin formülüdür” görüşünü savundu

Zihni Erdem
Aydınlık

Yorum Gönder