banner864

CHP tabanındaki tepkileri azaltma taktiği: "Sol ittifak" 25 Eylül 2014, 18:40

CHP, HDP ile ittifak projesine tabandan gelen tepkiyi azaltmanın formüllerini arıyor. Bunun için "ÖDP" gibi partilere milletvekili kontenjanı verme yöntemi gündemde. CHP yönetimi böylece HDP'yle birlikteliğe "Sol ittifak" görüntüsü vermek istiyor.
CHP, HDP'yle yapmayı planlanladığı ittifaka ÖDP gibi partileri katarak "Sol" görüntü vermek istiyor.

CHP milletvekili Durdu Özbolat'ın "HDP'yle bir araya gelelim" teklifiyle yeniden gündeme gelen CHP-HDP projesine sol partiler de eklenecek.

Milliyet'te yer alan habere göre CHP lideri Kılıçdaroğlu'na "baraj altında kalan sol partileri Meclis'e taşıyalım" önerisi sunuldu. Bu doğrultulda CHP'ye ideolojik olarak yakın duran partilere öncelik verilecek. CHP kulislerinden ilk olarak ÖDP'nin isminin geçtiği öğrenildi.

Bu modele göre ÖDP ve benzeri partilere CHP listelerinden milletvekili kontenanı ayrılacak. Partilerin bir kaç vekille Meclis'e girmesi sağlanacak.

Kılıçdaroğlu'nun bu plana sıcak baktığı, ancak seçimlere uzun bir zaman olduğu için adım atmak için henüz erken olduğunu düşündüğü belirtildi.

Öte yandan 30 Ağustos'ta "solda ortak mücadele" adıyla ODTÜ Vişnelik'te CHP, ÖDP ve TKP'den bazı isimler bir araya gelmişti. Toplantıya İlhan Cihaner,  Alper Taş, Oğuzhan Müftüoğlu, Fatih Yaşlı, Erkan Baş gibi söz konusu parti mensupları katılmıştı.

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorum Gönder