banner864

CHP Washington'da 04 Aralık 2013, 20:56

CHP, Amerika ziyareti sırasında Gülen Cemaatiyle yakın temas kurdu, yerel seçimlerde CHP-cemaat ortaklığı tartışıldı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Cemaatin çatı örgütüyle görüşürken, Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, onursal Başanlığını Fethullah Gülen'in yaptığı Rumi Forum ile masaya oturdu. Görüşmelerle ilgili CHP'den "cemaatin oylarına talibiz" açıklaması geldi.
 Yerel seçimler öncesi Cumhuriyet Halk Partisi, Washington-Pensilvanya hattına yaslandı. CHP Amerika ziyaretiyle AKP'nin önüne geçme arayışlarını hızlandırdı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Amerika temasları kapsamında Yahudi örgütlerinin yanısıra Gülen cemaatinin temsilcileriyle basına kapalı oturumlarda bir araya geldi. Görüşmelerin ana ekseni yerel seçimlerde camaat - CHP ittifakı olasılığı ve AKP'nin ortadoğu politkalarına yönelik eleştiler oldu.

CHP - cemaat görüşmeleri iki farklı kanaldan gerçekleşti. Kemal Kılıçdaroğlu Salı günü Cemaatin Amerika'daki çatı örgütü olan Türk Amerikan Birliği temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi. Görüşme sonrası CHP milletvekili Faruk Loğoğlu yerel seçimlerde cemaat oylarına talip olduklarına işaret eden açıklamalar yaptı.

“Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil mi bunlar. Oy hakları var mı. Serbest iradeleri var mı. Eğer bizim görüşlerimiz onları ikna ediyor ise zaten siyasette uzlaşı odur.”

Cemaatle CHP görüşmelerinin ikinci kanalı Harvard doktoralı Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, vasıtasıyla gerçekleşti. CHP milletvekili, Fethulah Gülen'in onursal başkanı olduğu Rumi Forum'da kapalı bir toplantıya katıldı. Vatan'dan İlhan Tanır'ın aktardığına göre; Forum katılımcılılarının çoğunluğu Amerikalılar'dı. CHP milletvekiline sorulan en önemli soru ise; "yerel seçimlerde cemaatle ortaklık yapar mısınız?" şeklinde oldu.

CHP milletvekili Erdemir, "AKP’ye angaje olmamış, oldukça ciddi büyüklükte mütedeyyin bir kesim" olduğunun altını çizdi ve "bu kesimin oylarına talibiz" dedi. Dershane tartışması sürerken Fehullah Gülen'den; "Allah'tan başka kimseye bağlı değiliz" açıklaması gelmişti.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder