banner864

CHP'de Esad düşmanlığı 22 Şubat 2014, 10:47

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad düşmanlığını MİT yasası üzerinden sürdürdü.
CHP lideri, TBMM’ye sevk edilen ve MİT’e geniş yetkiler tanıyan yasa düzenlemesini “Başbakan Erdoğan Esad devleti kurmak istiyor”sözleriyle eleştirdi.

Hürriyet gazetesine açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MİT’i tüm devlet kurumlarının üstüne çıkaran yasayla . Türkiye’nin bir istihbarat devleti yapılmak istendiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, kamuoyunun tepkisini çeken yasanın olağanüstü yetkilerine dikkat çekti. İktidara sözkonusu yasanın doğuracağı muhtemel sonuçlar üzerinden yüklenen Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın Suriye Cumhurbaşkanı Esad’a benzediğini iddia etti. CHP lideri şunları söyledi:

MİT’e sıkıyönetimde olmayan yetki
“Türkiye süratle dikta yönetimine gidiyor. Bu diktayı bütün dünya da gördü. MİT için öngörülen düzenleme de bu yolda adımdır. Demokratik bir ülkede hiçbir kuruma olağanüstü yetkiler verilemez. MİT’e sıkıyönetimde olmayan yetki veriliyor. Bu ülkeyi farklı bir yere götürme arzusunun göstergesidir. Türkiye bir istihbarat devletine götürülüyor. Recep Tayyip Erdoğan, Esad devleti kurmak istiyor. Orası istihbarat devleti, burada da yapılmak istenen bu. Yine üzülerek söylemeliyim ki bütün bunları da Cumhurbaşkanı’nın desteği ile yaptı, yapıyor.”

Medyada “sansür yasası” olarak nitelenen internet düzenlemesine de değinen Kılıçdaroğlu, Abdullah Gül’ün sorumlulluğunu vurguladı. “Cumhurbaşkanı itibar kaybediyor” diyen Kılıçdaroğlu şunları belirtti:”Sayın Cumhurbaşkanı, anayasaya aykırı olduğunu açık açık bildiği halde internet düzenlemesini imzaladı. Bunu, iktidarla pazarlık sonucu yaptı. Anayasada, cumhurbaşkanının iktidarla pazarlık gibi bir görevi yok. Bu onay ve arkasından istenen iki maddelik düzenleme TBMM’ye saygısızlıktır. Bu durum içeride de dışarıda da cumhurbaşkanına itibar kaybettiriyor. Ortaya çıkan sonuç da budur.”

Aydınlık

Yorumlar

talipkılavuz :

efendim şurda fazla bir zamanı kalmadı akp kendi mezarını kazdı yanlız muhallefet gözünü açsında sandıklar çalınmasın birde doğuda herkes iki oy kullanıyor bir bdp birde akp için iyi sayılsın

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar