banner864

CHP'de ikinci Dersim çıkışı Kılıçdaroğlu'ndan 21 Kasım 2014, 19:27

Cumhuriyet Halk Partisi'nden ikinci Dersim çıkışı Genel Başkan Kılıçdaroğlu'ndan geldi. CHP lideri, devletin özür dilemesi gerektiğini belirtti. Kılıçdaroğlu ayrıca Tunceli'nin isminin Dersim olarak değiştirilmesi için Meclis'e verdikleri kanun teklifini hatırlattı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun tartışma yaratan bu sözlerinin ardından ikinci özür açıklaması Kemal Kılıçdaroğlu'dan geldi. CHP lideri “devlet özür dilesin" çağrısı yaptı.
Kılıçdaroğlu partisinde ciddi tartışmalara neden Dersim konusundaki sessizliğini bozdu. Cumhuriyet'ten Can Dündar'a konuşan Kılıçdaroğlu, Sezgin Tanrıkulu'ndan bir daha ileri gitti. Devletin Dersim olayları hakkında özür dilemesi gerektiğini savundu. 

"Kamuoyunda ve partisinin içinde “Dersim katliamı” konuşuluyor. CHP'nin bir genel başkan yarıdımcısı parti adına özür diliyor, bir diğeri bu tavrı yanlış buluyor. Peki Kılıçdaroğlu'nun bu konudaki yaklaşımı ne? Bir özür olacaksa, partinin değil devletin özür dilemis gerektiğine inanıyor"

Dündar, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Turgut Özal'ın Cezayir konusunda özür dilemesini örnek gösterdiğini belirtti. 

Türkiye'nin 1950'lerde Cezayir'in bağımsızlık mücadelesine karşı politika izlediğini, 80'lerde Özal'ın bu tutum için özür dilediğini hatırlatıyor.

Can Dündar, Kılıçdaroğlu'nun Tunceli'nin isminin Dersim olarak değiştirilmesi konusundaki görüşlerini de aktardı. CHP Genel Başkanının değişiklik için Meclis'te bir kanun tekliflerinin bulunduğunu söylediğini ifade etti. 

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

kmlist :

Bunun adı 3 lü koalisyon.Chp,Mhp ve Akp.Bunlar muhalefet falan değil;hükümet ortağı.

Özcan Nevres :

ey halen chp liyim diyenler! görün chp ne hale getirildi. yirmi bin mehmetçiği acımasızca pusuya düşürüp şehit edenlerin özür beklemeye hakları var mı? baykal ve kılıçdaroğlu döneminde chp ye verdiğim oylar haram olsun.

Erdoğan seyhan :

herhalde dünya tersi̇ne dönmeye başladi! artik haklilardan deği̇l suçlulardan özür di̇leni̇yor. ğes doğrusu ne günlere geldi̇k.

Rasim canikli :

keml bey siz oraya görevlimi getirildiniz diye düşünüyorum,çünki sizler ülkemizi dönüştürmeye soros tarafındanmı görevlendirildiniz.bu ülkenin başka sorunları yokmu,mesela özelleştirmelerle ilgili bir şey söylemiyorsunuz.sizler bu ülkenin ekmeğini yemedinizmi yoksa sorosun ekmeğinimi yediniz.

E.Özaydin :

yeter artik kemal bey , partiyi pkk _b yaptin istifa et ,zaten bir iktidar alternatifi degilsiniz , ne diye sezgin tanrikul gibi cia görevlisi pan kürtcüye paravana oluyorsunuz

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar