CHP’den, Hükümet Programı’na Esad’lı eleştiri 05 Eylül 2014, 12:27

Yeni hükümetin programı TBMM’de görüşülürken CHP adına söz alan Hurşit Güneş, Erdoğan’ı Beşar Esad’a benzeterek, ‘Türkiye, tek adam devletine dönüşüyor’ dedi
İlgili Galeriye Git CHP Kurultayı'ndan fotoğraflar
Yeni hükümetin programı TBMM’de görüşülürken CHP adına söz alan Hurşit Güneş, Erdoğan’ı Beşar Esad’a benzeterek, ‘Türkiye, tek adam devletine dönüşüyor’ dedi

62. Hükümetin Programı, Özel Gündem’le toplanan TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü. Hükümet programı üzerine CHP Grubu adına söz alan Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, partisinin görüş ve eleştirilerini dile getirirken Erdoğan’a, Beşar Esad imalı diktatörlük suçlamaları yöneltti.

EKONOMİST’İN KAPAĞINI GÖSTERDİ

Genel Kurul’a, “Size bir lider soracağım” diye seslendikten sonra, “Bu lider girdiği her seçimde seçimleri büyük farkla kazanıyor, muhalefet partilerine göz açtırmıyor, başvekili o tayin ediyor, Bakanlar Kurulunu o belirliyor. Tüm sözde vesayetleri kaldırmış, tek vasi kendisi olmuş. Her cuma ayrı bir camide namazını kılıyor -Allah kabul etsin- çıkışta da açıklamalar yapıyor ve ülkede bu lidere bağlı bir istihbarat örgütü var; çok güçlü, kimsenin dokunamadığı bir istihbarat örgütü, her yerde herkesi izleyebiliyor, dinletebiliyor. Bir de resmi haber ajansı var. Devletin resmi haber ajansı. Bu, devletin resmi haber ajansı sadece iktidar partisini veya özellikle onun liderini gösteriyor, muhalefet partilerine pek yer ayırmıyor. Bir sürü televizyon kanalı var ama çoğu onun ve o kanallarda sadece onun izin verdiği kişiler veya onun bakanları boy gösterebiliyor. Biz CHP olarak bu rejime ve bu lidere çok karşıyız. Benim bahsettiğim bu lider Beşar Esad biz buna karşıyız” sözlerini sarf eden Güneş, daha sonra Erdoğan’ın yer aldığı, Ekonomist dergisinin kapak resmini gösterdi.

Güneydoğu ve Kürt sorunu ile ilgili partisinin görüşlerini de anlatan Hurşit Güneş, “Silahların bırakılması ile Kürt sorunu çözülmez, Kürt sorunu; Kürt kökenli kardeşlerimizin özgürlüklerinin önünün açılması ile çözülür. Bu ülkede değişik etnik kökenli insanlar var hepimiz eşit haklara sahibiz” diye konuştu.

‘62. HÜKÜMETE GÜVENMİYORUZ’
Hükümet’in programında yer alan “yolsuzlukla mücadele” hedefine vurgu yapan Güneş, “Bu iktidarın mücadele alanlarından bir tanesi olarak yolsuzlukla mücadeleyi gösterdi ama en çok yolsuzluklarla suçlandı” diye konuştu. Güneş daha sonra şunları söyledi: “Cumhurbaşkanı, 91 yıllık köşkü beğenmeyip yeni saraya geçtiniz. Bir sürü korumanız var. Türkiye tek adam devleti. Adalet var ama vicdanından, yüreğinden adalet silinmiş. 62. Hükümete asla güvenmiyoruz, asla umutlu değiliz. 62. Hükümete sadece vekalet verilmiştir. Türkiye mutlaka özgürlük ve adalete kavuşacaktır ama o bu hükümetle olmayacaktır.”

Aydınlık

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar