banner864

CHP'nin iptal talebini AYM gündeme aldı 24 Aralık 2014, 14:54

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin yeni yargı paketindeki bazı maddelerin iptali için yaptığı başvuruyu gündeme aldı. Yüksek Mahkeme, başvuruyu perşembe günü görüşecek. İptali istenen maddelerse dikkat çekici. CHP, Yargıdaki F tipi örgütün tasfiyesine karşı yapılan düzenlemelerin iptalini istiyor.
 Aramalarda "somut delil" yerine "makul şüphe" şartı getiren yargı düzenlemesi Anayasa Mahkemesi'nin gündemine girdi. CHP'nin düzenlemenin iptali için yaptığı başvuru perşembe günü yüksek mahkemede görüşülecek.

AKP'nin hazırladığı kanun teklifi 2 Aralık'ta Meclis Genel Kurulu'nda yapılan oylamada kabul edilerek yasalaşmıştı. Kanun, hâkim ve savcı ücretlerinde artış, polise "kuvvetli şüphe" yerine "makul şüphe"de arama yetkisi, Danıştay ve Yargıtay'da üye ve daire sayısı artışı ile 4 bin hakim adayı alınmasını öngörüyordu.

Yargı paketinin yasalaşmasından hemen sonra da CHP, yasanın iptali için konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. 17 Aralık’ta yapılan başvuruda bazı maddelerin iptali istendi. İptali istenen maddelerin yargıdaki F tipi örgütün tasfiyesine yönelik atılan adımlar da var.

CHP'nin iptalini istediği düzenlemeler ise şöyle;

* Yargıtay tetkik hâkimlerinin görevlendirmesini HSYK’nın yapması.
* HSYK’nın ceza mahkemeleri arasında iş dağılımı yapması.
* CMK'daki "makul şüphe" düzenlemesi.
* Şüphelilere ait taşınmazlara, hak ve alacaklara el koyma.
* Anaysal Düzenke Karşı Suçlara karşı dinleme ve takip yapabilme.
* Soruşturma evresinde avukatın dosya içeriğini ulaşılmasının kısıtlanması.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar