banner864

Çin karşıtı eylemler iş dünyasını tedirgin etti 10 Temmuz 2015, 18:14

Çin karşıtı eylemler ve Tayland elçiliklerine yönelik saldırılar hem ihracatçıları hem de ülke temsilciliklerini tedirgin etti. Türkiye'nin en çok doğal taş ihrac ettiği Çin'le ilişkilerin zedelenmesine karşı, sektör temsilcileri uyarıda bulundu. Tayland da Türkiye'deki temsilciliklerini geçici olarak kapattı.
Bu görüntüler hem yabancı temsilcilikleri, hem de iş dünyasını tedirgin etti.

Çin'in Sincan Uygur bölgesi ile ilgili, kaynağı belirsiz haberler üzerine başlayan eylemler başlayalı 1 haftayı geçti.

Eylemlerin başlaması ile birlikte, iş dünyasında da tedirginlik başladı. Özellikle de mermer sektöründe.

Çin, Türkiye'nin doğal taş ihracatında birinci sırada yer alıyor. İhratac, 2014 yılında yüzde 15 azaldı. 2015'in ilk altı ayında ise bu rakam yüzde 25'i buldu. Protestolarla birlikte, Çinli şirketler randevularını iptal etmeye başladı.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, Çin'e 3 milyar dolara yakın ihracat yapıldığını vurguladı. Ancak protestolar iş çevrelerini uzaklaştırdığını belirtti.

Burdur Doğaltaş Madenciler ve Mermer Makineleri Üreticileri Derneği Başkanı Nasuh Ekinci de sosyal medyada yer alan bilgi ve fotoğrafların gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

Saldırılar dış temsilciliklerde de tedirginlik yarattı Fahri konsolosluğuna saldırı düzenlenen Tayland, hem Ankara'daki Büyükelçiliğini hem de İstanbul'daki fahri konsolosluğunu bir günlüğüne kapattı.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

tugrul :

hepsi abd nin oyunu ve yalanları

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar